آلرژی و حساسیت غذایی

fatemefateme
آلرژی غذایی
آلرژی غذایی

آلرژی چیست؟

قبل از اینکه بتوانیم در مورد آلرژی بصورت علمی صحبت کنیم ، باید درک کنیم که آلرژی دقیقاً چیست.

اساساً آلرژی یک بیماری مزمن است ، اگرچه ما تمایل نداریم که آنها را به عنوان یک بیماری تصور کنیم. حساسیت زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن فکر می کند یک ماده آلرژن (Allergen) مضر است ، بنابراین بیش از حد به آن واکنش نشان می دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد ، سیستم ایمنی فرد آلرژیک یک آنتی بادی به نام (immunoglobulin E (IgE)) می سازد ، که با تلاش برای از بین بردن آنچه که به نظر می رسد پاتوژن است (واکنش آلرژیک) پاسخ می دهد. علائم حاصله همان چیزی است که ما وقتی به آلرژی غذایی فکر می کنیم به آن به ذهنمان میرسد: تنگی نفس ، تورم ، کهیر و …

آلرژی بیشتر در کودکان شایع است ، اما می تواند در هر زمان و در هر سنی ظاهر شود.

حساسیت غذایی زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به پروتئین های خاصی در غذا واکنش نشان می دهد. واکنشهای آلرژیک غذایی از نظر علائم خفیف شامل کهیر و تورم لب تا علائم شدید و تهدید کننده زندگی ، که اغلب آنافیلاکسی نامیده می شود ، متفاوت است که ممکن است شامل مشکلات کشنده تنفسی و شوک باشد. در حالی که استراتژی های درمانی پیشگیرانه و درمانی در حال توسعه است ، آلرژی غذایی در حال حاضر قابل درمان نیست. شناخت زودهنگام و یادگیری نحوه مدیریت آلرژی غذایی ، از جمله اجتناب از غذاهایی که در پیشگیری از آنها تأثیر می گذارد ، اقدامات مهمی برای جلوگیری از پیامدهای جدی سلامتی است.

چه زمانی واکنش آلرژی رخ می دهد؟

هنگامی که فرد مبتلا به آلرژی با آلرژن تماس پیدا می کند ، واکنش آلرژیک آن فرد فوری نیست. سیستم ایمنی بدن به تدریج (طی دوره ای از روزها یا گاهی اوقات حتی سال) عمل میکند به طوری که ممکن است شما بطور ناگهانی به ماده ای غذایی آلرژی پیدا کنید ؛ بنابراین اگر شما نزدیک یک گیاه خاص هستید و عطسه میکنید به این معناست که بدن شما قبلاً در معرض آن گیاه بوده است (حتی اگر قبلاً هیچ خاطره ای از تماس با آن گیاه نداشته باشید). همین امر در مورد آلرژی به غذاها صادق است.

همیشه حساسیت ابتدا اتفاق نمی افتد. گاهی اوقات افرادی که به یک ماده حساسیت زا حساسیت دارند به مواردی دیگر نیز حساسیت دارند بدون اینکه قبلاً در معرض آنها قرار گرفته باشند!

 اساساً ، یک حساسیت یکسان می تواند توسط چیزهای متفاوتی ایجاد شود که پروتئین های مشابهی دارند (معروف به واکنش متقابل یا cross-reactivity ). به عنوان مثال ، تقریباً 50 درصد از افرادی که به لاتکس حساسیت دارند به آووکادو ، موز ، شاه بلوط ، کیوی ، Passion Fruit  ، آلو ، توت فرنگی و یا گوجه فرنگی واکنش نشان می دهند و افرادی که به میگو حساسیت دارند ممکن است به خرچنگ Lobster واکنش نشان دهند. کسی که به بادام زمینی حساسیت دارد – که در واقع از دسته ی حبوبات (لوبیا) است ، نه آجیل – ممکن است با آجیل درختی مانند فندق ، گردو ، بادام و بادام هندی مشکل داشته باشد.

گاهی اوقات افراد از آلرژی هایشان می گذرند ، در مواردی حساسیت ها از بین می روند و سالها بعد دوباره برمی گردند. حساسیت به شیر ، تخم مرغ ، گندم و سویا ممکن است با گذشت زمان از بین برود ، اما حساسیت به بادام زمینی ، آجیل درختی ، ماهی و صدف مادام العمر است.

خوبه که بدونید :

اگر به اینها آلرژی داریدممکن است به اینها نیز داشته باشید
گرده ی درختانکیوی،سیب،گلابی،هلو،آلو قرمز،گشنیز،رازیانه،جعفری،کرفس،گیلاس،هویج،فندق و یا بادام
گرده ی علف هاهلو،کرفس،گوجه فرنگی،طالبی و یا انواع پرتغال
لاتکسموز،آووکاد،کیوی،شاه بلوط، پاپایا

علت آلرژی های غذایی چیست؟

به طور کلی ، وقتی به علت آلرژی فکر می کنیم ، به مواد حساسیت زا مانند گرده یا شوره ی بدن حیوانات فکر می کنیم. اما ، همانطور که گفتم ، این موارد باعث ایجاد حساسیت نمی شوند بلکه فقط باعث ایجاد واکنش آلرژیک می شوند.

علت واقعی آلرژی چیست؟!

  • دانشمندان 100٪ مطمئن نیستند. اما آنها می دانند که ژنتیک ارتباط زیادی با آن دارد.

اگر والدین شما از هر نوع آلرژی ای دارند ، احتمالاً شما نیز چنین خواهید بود. اگر شما یا یکی از اعضای نزدیک خانواده خود مبتلا به آسم هستید ، خطر ابتلا به آلرژی افزایش پیدا میکند.

همچنین برخی استعدادهای بایولوژیکی نیز در کار است. بسیار ناعادلانه به نظر می رسد ، اما اگر از قبل آلرژی دارید ، به احتمال زیاد به چیزهای دیگری نیز حساسیت خواهید داشت. اگر در مورد آن فکر کنید منطقی است: سیستم ایمنی بدن شما قبلاً بیش از حد به یک آلرژن واکنش نشان داده است و در حال حاضر بدون ضرورت ایمونوگلوبولین E تولید می کند ، بنابراین چرا آن IgE را به منظور حساسیت بیشتر هدایت نکند ، فقط برای ایمن بودن؟! این توضیح می دهد که چرا برای بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی  همه چیز یا هیچ است. یا با شخصی ملاقات می کنید که هیچ گونه حساسیتی ندارد ، یا با شخصی ملاقات می کنید که به نظر می رسد به همه چیز حساسیت دارد.

آلرژی غذایی
آلرژی غذایی

دو مطالعه در سال 2016 در Science Translational Medicine نشان داد که علائم حساسیت غذایی ممکن است در بدو تولد در سلول های ایمنی و یا در مونوسیت ها  : monocytes) نوعی گلبول سفید خون (، وجود داشته باشد. و به طور گسترده ای شناخته شده است که کودکان مبتلا به اگزما – که اغلب دارای گرایش آلرژیک ارثی هستند – در معرض خطر بیشتری برای داشتن حساسیت غذایی هستند.

اما با این حال ، ژنتیک به طور کامل مقصر نیست و عوامل دیگری نیز میتواند باعث بروز این مشکل شود .

آیا می توان از آلرژی غذایی جلوگیری کرد؟

پاسخ کوتاه این است: ما هنوز دقیق نمی دانیم.

برخی تحقیقات نشان می دهد که شیردهی می تواند نقش مهمی در ایجاد آلرژی داشته باشد. مطالعه ای در سال 2008 بر روی اطفال نشان داد که آلرژی غذایی در نوزادان پرخطر که اگر به مدت حداقل چهار ماه از شیر مادر تغذیه شوند ممکن است به تأخیر بیافتد یا از آن جلوگیری شود. یک مطالعه در سال 2013 بر روی اطفال از تحقیقات قبلی حمایت کرد که نشان می داد تغذیه غذاهای جامد برای نوزادان زیر 17 هفته می تواند باعث ایجاد حساسیت شود و شیردهی تا زمانی که ممکن است می تواند به جلوگیری از آلرژی غذایی کمک کند.

مهمترین مواد غذایی که باعث بروزحساسیت و آلرژی غذایی میشوند

بیش از 160 غذا شناخته شده است که باعث ایجاد حساسیت غذایی در افراد حساس می شود. در این قسمت به موادی اشاره میکنیم که درصد افراد بیشتری نسبت به آن حساسیت نشان داده اند یا در اصطلاح مهمترین مواد غذایی حساسیت زا :

آلرژی غذایی
آلرژی غذایی

شیر :     منظور از شیر بیشتر شیر گاو است . اگرچه بیشتر موارد حساسیت به شیر در کودکان و خردسال مشاهده می شود ، اما تقریباً 10 درصد از بزرگسالان نیز این حساسیت را دارند.پروتئین و لاکتوز موجود در شیر باعث ایجاد حساسیت می شود. علائم می تواند چندین اندام را تحت تأثیر قرار دهد. بیشتر اوقات دستگاه گوارش ، با این حال ، آلرژی می تواند روی پوست و مجاری تنفسی نیز تأثیر بگذارد. این واکنش ها به احتمال زیاد در اولین ساعت پس از قرار گرفتن در معرض شیر ظاهر می شود.کودکانی که به شیر گاو حساسیت دارند معمولا از شش ماهگی بروز میکند و تا 2 سالگی بهبود میابند .

تخم مرغ  :تخم مرغ یکی دیگر از حساسیت های رایج است که معمولاً به پروتئین های داخل سفیده تخم مرغ مربوط می شود ، حساسیت به زرده بسیار کمتر رایج است. یکی از رایج ترین واکنش ها در سیستم گوارشی رخ می دهد و زمان واکنش خیلی متفاوت است. کسانی که واکنش های پوستی دارند در عرض چند دقیقه پس از خوردن متوجه علائم خود می شوند. در موارد نادر ، برخی ممکن است شوک آنافیلاکتیک یا سایر واکنشهای تنفسی را تجربه کنند.

ماهی :   حساسیت به ماهی بیشتر در مناطقی با مصرف زیاد شایع است اما در سراسر جهان یافت می شود. این واکنش توسط پروتئین موجود در ماهیچه ماهی ایجاد می شود. به احتمال زیاد واکنش ها روی پوست دیده می شوند یا گوارشی هستند ، گاهی اوقات شوک آنافیلاکتیک می تواند رخ دهد.

صدف های دریایی : حساسیت به صدف بیشتر در بزرگسالان و کودکان بزرگتر مشاهده می شود. بیشتر در میگو ، خرچنگ و Lobster شایع است. با این حال ، در برخی موارد آلرژی می تواند به گونه های دیگر مانند حلزون خشکی نیز گسترش یابد. واکنش ها شامل موارد موضعی در حفره دهان و گلو بصورت مشکلات سیستماتیک تهدید کننده زندگی است. همچنین ممکن است در پروسه آماده سازی صدف ها تحت تأثیر قرار بگیرید ، که می تواند منجر به conjunctivitis  یا rhinitis میشود.

بادام زمینی :       بادام زمینی از خانواده حبوبات است. حبوبات مهمترین گیاهان زراعی ما را تشکیل می دهند زیرا دارای پروتئین و روغن زیادی هستند. یکی از قوی ترین غذاهای حساسیت زا است. واکنش ها می تواند شامل واکنش های دهانی ، تاول یا تورم دهان یا زبان باشد که می تواند مشکلات بلع یا تنفس را ایجاد کند مانند آسم و آنافیلاکسی ، که می تواند کشنده باشد.

گندم :     غلات و حساسیت به غلات بیشتر در کودکان شایع است ، زیرا در مورد تخم مرغ و شیر ، بسیاری از نوزادان تا سن شش سالگی از این بحث خارج می شوند. شایع ترین واکنش ها شامل پوست و روده است. با این حال ، یک واکنش شدید می تواند تهدید کننده زندگی باشد. همچنین ممکن است به گرد و غبار آرد حساسیت داشته باشید.

گلوتن :  افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا هستند ، افرادی هستند که به گلوتن حساسیت دارند ؛ بیشتر در روده واکنش نشان می دهند. فرد مبتلا به بیماری سلیاک نمی تواند مواد مغذی را جذب کند و بنابراین باید همیشه از این محصولات خودداری کند. گلوتن را می توان در غلات یافت ، و همچنین می تواند در جو دوسر وجود داشته باشد.

آجیل های درختی : آجیل درختی شامل گردو ، مغز کاج و فندق است ، اما برخی از افراد هنگام بحث در مورد حساسیت به آجیل به بادام زمینی ، بادام و نارگیل اشاره می کنند. کمی بیش از یک درصد آمریکایی ها به این حساسیت مبتلا هستند و ممکن است پس از مصرف ، در قسمت پوست واکنش نشان دهند. علائم مانند واکنش هایی است که در حساسیت به بادام زمینی مشاهده می شود و شامل واکنش های دهانی ، آسم و آنافیلاکسی است.

دانه ی سویا :      سویا که بخشی از گروه غذاهای حبوبات است ، در بسیاری از محصولات غذایی استفاده می شود. به ویژه به عنوان بافت ساز یا افزودنی در غذاهای آماده رایج است. واکنش ها اغلب می تواند خفیف باشد.

کرفس :  واکنش ها نسبت به کرفس سریع است. در حالی که برچسب گذاری برای غذاهای حاوی کرفس در ایالات متحده اجباری نیست ، اما به طور فزاینده ای آلرژی به این ماده رایج است. شایع ترین علائم شامل خارش یا سوزن سوزن شدن در دهان یا گلو است که می تواند منجر به کهیر شود و بر هر قسمتی از بدن تأثیر بگذارد.

فکر می کنید آلرژی غذایی دارید؟

گاهی اوقات تشخیص حساسیت غذایی و عدم تحمل غذایی دشوار است. اگر مشکوک به آلرژی غذایی هستید ، حتما با پزشک خود در میان بگذارید .  برای اطلاع از حساسیت یا عدم تحمل ، پزشک احتمالاً تعدادی آزمایش تشخیصی انجام می دهد که این آزمایش ها معمولا شامل:

بررسی رژیم غذایی: بررسی دقیق غذاهای خورده شده ، از جمله زمان و علائم پس از خوردن آن غذا .

آزمایش پوستی: روی پوست شماره گذاری میشود و مقدار کمی غذا با استفاده از یک سوزن کوچک در پوست وارد میشود ، سپس پوست برای واکنش کنترل می شود.

آلرژی غذایی
آلرژی غذایی

چالش های خوراکی: غذای مشکل ساز در محیط کنترل شده تحت نظارت پزشک به میزان تدریجی خورانده میشود و افزایش می یابد. تا بررسی شود با چه مقدار از آن ماده دچار علایم میشوید و علایم به چه صورت است .

آزمایش خون: در برخی شرایط ، نمونه خون گرفته می شود و سطح آنتی بادی های IgE اندازه گیری می شود.

در نهایت اگر به غذایی حساسیت دارید ، پزشک نحوه مدیریت آن را به شما توصیه می کند. همچنین ممکن است پزشک شما را به یک متخصص تغذیه ارجاع دهد تا در مدیریت رژیم غذایی شما کمک کند.

healthline.com

https://theallergyasthmacenter.com/

http://crosstalk.cell.com/

www.fda.gov

دسته بندی تغذیه و سلامتی کتاب رویال طعم
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت