جیمی الیور یکی از مشهورترین و ثروتمندترین سرآشپزهای دنیا

farnoodfiroozbakht1993farnoodfiroozbakht1993

از ترک مدرسه و رفتن به کالج خانه داری تا کار به عنوان قناد و سرآشپز سس و فراز و نشیب های زیاد تا امروز که یکی از مشهورترین و ثروتمندترین سرآشپزهای دنیا ست . با ما همراه باشید با سرگذشت این سرآشپر محبوب انگلیسی جیمی الیور :

جیمی الیور

جیمی ترور الیور در 27 می سال 1975 در شهر “اسکس” انگلستان متولد و همانجا نیز بزرگ شد ، جایی که پدر و مادر او یک کافه به نام کریکتس ” ” Cricketers  راه اندازی و آن را اداره میکردند. این کافه جایی بود که جیمی جوان اولین تجربیات آشپزی

خود را کسب و هر روز در آشپزخانه تمرین میکرد ، به طوری که وقتی 11 ساله شد، سرآشپز جوان بهتر از همه کارکنان

آشپزخانه میتوانست سبزی ها را خرد کند. سپس جیمی وارد مدرسه ” نیوپورت فیری گرامر” شد و بعد از آن در سن 16 سالگی

با داشتن 2 مدرک GCSE  )این دوره ای است که معمولا شامل سالهای اول دبیرستان میشود و دانش آموزان از سنین حدود

13-14  سال در این دوره ها پذیرش میشوند و آشنایی با فرهنگ انگلستان و یادگیری زبان انگلیسی مهمترین بخشهای آن

است.) آنجا را ترک کرد و وارد کالج “وست مینستر کینگز وی” شد. در نهایت او موفق به دریافت گواهینامه City & Guilds NVQ در هنرهای خانه داری (این شامل آشپزی و دیگر مهارتهای مدیریت خانه است و به طور ویژه در مدرسه تدریس میشود(

شد.

جیمی الیور

آشنایی با کونتادلو و سرآغاز کار حرفه ای

جیمی شروع اولین کار رسمی خود در حرفه آشپزی را به عنوان قناد در رستوران آنتونیو کارلوچیو به نام “”Neal’s Yard  در خیابان نیل آغاز کرد. درآنجا جیمی برای اولین بار پخت غذاهای ایتالیایی را کنار استادی کاربلد تجربه کرد و رابطه اش را با مربی خود یعنی جنارو کونتالدو توسعه داد و تا امروز با اوبه عنوان یک دوست و همکار در ارتباط است .  بعد از آن او به فرانسه رفت و در آنجا مدتی مشغول به کار شد. جیمی قبل از بازگشت به لندن تا آنجا که میتوانست خود را غرق در فرهنگ و یادگیری کرد. بعد از بازگشت، دوباره به رستوران آنتونیو کارلوچیو در خیابان نیل رفت و سرپرست بخش قنادی شد .

الیور بعدا برای چندین سال درکافه “River ” در منطقه “فولام” به عنوان آشپز سس کار کرد. این موقعیت زندگی او را برای همیشه تغییر داد. این جا جایی بود که جیمی گفت همه چیز را در مورد اهمیت زمان، تلاش برای خلق چیزهای ساده، صداقت و غذای کاملا خوشمزه یاد گرفت است .

جیمی الیور

حضور در برنامه تلویزیونی و سرآغاز شهرت

برنامه تلویزیونی  River Cafe ساخته شده توسط شبکه BBC  اولین حضورش در تلویزیون بود و او را به یکی از معروف ترین سرآشپزهای دنیا تبدیل کرد. روز بعد، پنج شرکت تولید کننده برنامه تلویزیونی با او تماس گرفتند و درخواست همکاری داشتند که سرانجام او پیشنهاد شرکت اپتومن برای تولید اولین برنامه خود به نام Naked Chef  را پذیرفت.

این برنامه حاوی دستورالعمل های ساده آشپزی بود. در سالهای 1998 و 1999 دو فصل از این برنامه در آمریکا ضبط و پخش شد .اما فقط این نبود ، در سال 1997 زمانی که او در آنجا کار میکرد بی بی سی مستندی از این کافه به نام ” کریسمس در کافه رودخانه” ساخت که باعث شد دیده شود. همچنین در همان سال او کتاب “سرآشپز برهنه” را منتشر کرد که برای ۵۱ هفته درصدر پرفروشترین کتاب انگلستان قرار گرفت و همچنان نیز به عنوان یکی از پرفروشترین کتابهای کشور به شمار میرود. عنوان برهنه کتاب به خاطر این است که به سادگی دستور العمل های او اشاره دارد. جالب است بدانید که از سال 2016 نوشته های او همیشه جزو پرفروشترین کتابهای غیر داستانی در بریتانیا بوده است و تاکنون نزدیک ۱۱ کتاب دارد .

جیمی الیور

زندگی شخص و ازدواج

در جولای سال 2000 ، جیمی الیور با ژولیت نورتون، مدل سابق،که در سال 1993 یکدیگر را ملاقات کردند، ازدواج کرد و

صاحب 5 فرزند هستند. او در حال حاضر با همسر و فرزندان خود در انگلستان زندگی میکند .

جالب است که اولیور نارساخوانی شدید دارد (اختلال در روان خوانی و درک مطلب) و اولین رمان خود را در سال 2013 ، در

سن 38 سالگی خواند. اما با این حال او هم نویسندگی در مجله و هم نویسندگی کتاب هاب آشپزی را در کارنامه خود دارد .

در سال 2001  او سردبیر بخش غذا در مجله GQ بریتانیا با ستون ثابت در روزهای شنبه بود. در همان سال او یک شرکت

تولیدات تلویزیونی به نام “ Fresh One Productions ” تاسیس کرد. از جمله سریالهای معروف آن میتوان به “اولین تولید

آشپزخانه جیمی”، “جیمی در خانه”، شام مدرسه جیمی”، انقلاب غذایی جیم” و “مدرسه رویایی جیمی” اشاره کرد.

جیمی الیور

تاسیس اولین رستوران و شعب آن

جیمی الیور در سال 2002 رستوران “پانزده ” (fifteen) را راه اندازی کرد. او در هر سال به 15 نفر از جوانانی حدود 18 سال که دارای سوءسابقه هستند _مثل سابقه کیفری یا مصرف مواد مخدر_ برای کار در صنعت رستوران آموزش میدهد. پیرو موفقیت رستوران اصلی در لندن، رستوران های “پانزده” بیشتری در سراسر جهان بازگشایی کرد. رستوران “پانزده” آمستردام در سال 2004 راه اندازی شد. “پانزده” کورنوال در نیوکای انگلستان در ماه می 2006  و “پانزده” ملبورن در سپتامبر 2006 با دوستان استرالیایی و سرآشپز توبی پوتک افتتاح شد .

جیمی الیور

فعالیتهای جدای از آشپزی

او در سال 2005 ، کمپینی به نام “غذای بهتر به من بده” را به منظور سوق دادن دانش آموزان بریتانیایی به سمت خوردن

غذاهای سالم و عدم انتخاب غذاهای مضر آغاز کرد. تلاش سخت و ترویج این هدف در برنامه او به نام “شام مدرسه جیمی” مورد

توجه نخست وزیر وقت، تونی بلر قرار گرفت. این دو بایکدیگر ملاقات کرده و درباره برنامه های جدید یعنی حمایت از پیشنهاد

استفاده از غذای سالم در مدارس صحبت کردند که در نتیجه آن دولت بریتانیا متعهد شد تا اقدامات لازم جهت پشتیانی از این

طرح را انجام دهد .  بعد از آن جیمی الیور یک کمپین رسمی برای منع استفاده از غذاهای ناسالم در مدارس بریتانیا و تشویق

بچه ها برای خوردن غذاهای سالم تشکیل داد که منجر به علاقه مند شدن کودکان به موادغذایی مغذی شد. تلاشهای اولیور

برای ایجاد تغییرات اساسی در سیستم غذایی مدارس کشور و ترویج آن در سریال ” شام مدرسه جیمی” فرهنگ استفاده از

غذاهای ناسالم در مدارسی که میتوانستند غذای سالم و مقرون به صرفه سرو کنند_ که بچه ها از آن لذت میبردند_ را به

چالش کشید .

افتخارات سرآشپز جیمی

سرآشپز معروف انگلیسی ، دارنده ی رتبه شوالیه بریتانیا به دلیل تمام فعالیت های شایسته خود ، برنده ی جایزه امی بریتانیایی و بفتا به خاطر تولید بهترین و حقیقی ترین محتوا است. همچنین دریافت کننده جایزه سخنرانی TED به خاطر تاثیرگذارترین سخنرانی است .

طبق گزارش Celebrity Net Worth او یکی از ثروتمندترین سرآشپزان دنیا با ثروت 400 میلیون دلار شناخته شده استاما زمانی که او به

یک سرمایه دار تبدیل شد و اموال خود را برای افتتاح رستورانهای ایتالیایی به کار برد، به دلایل سیاسی و اقتصادی

موفقیّت او چندان طولی نکشید و با اندوه اعلام کرد که تعدادی از رستوران هایش ورشکسته شده اند و مجبور است هزار کارگر را اخراج

کند. این اتفاق شوک بزرگی را برای هواداران جیمی اولیور رقم زد.  در نهایت 22 رستوران از 25 رستوران در انگلستان ورشکسته شده و بسته شده اند .

بسته شدن رستوران ها

متأسفانه بسته شدن این رستورانها منجر به اخراج در حدود یک هزار کارگر میشود، در واقع 1300 کارگر و 25 کارمند در رستورانهای  ورشکسته کار میکردند، این آمار رستورانهای جیمی الیور در خارج از انگلستان را در بر نمیگیرد . کارشناسان اقتصادی بر این باورند که امپراتوری رستورانهای اولیور از پایه و اساس و از نظر مالی موفق نبوده و احتمال ورشکستگی آن میرفت .

او در سال 2017 میلادی 29 میلیون پوند ضرر کرد، و 37 میلیون پوند از بانک HSBC وام دریافت کرد. یکی از کارکنان رستوران که نخواست نامش فاش شود در این باره میگوید : اجاره بها درمناطق متمایز لندن بالا رفته و قیمت غذاها تا 100 پوند افزایش یافته بود و مشتریان برای حضور در رستوران زمان کمی داشتند و مجبور بودند غذایشان را زود تمام کنند، زیرا مهلت رزرو خیلی کوتاه بود و همه ی اینها دست به دست هم داد تا جیمی با چالش های سختی دست و پنجه نرم کند .اما با تمام این شرایط او همچنان درلیست سرآشپزان محبوب و ثروتمند دنیا قرار دارد .

شعب جهانی رستورانهای او با نام ” Jamie`s Italian ” در کشورهای دیگر مثل قطر ، قبرس ، هند ، استرالیا، برزیل ، امارات و … هم چنان فعال هستند .

جیمی به غیر از رستورانها و نگارش 30 جلد کتاب آشپزی و بیش از 40 برنامه تلویزیونی ، مدرسه تدریس آشپزی و وبسایت جامع شامل رسپی ها و ویدیوها ی خود نیز دارد :

https://www.jamieoliver.com/recipes/category/books

https://www.jamieolivercookeryschool.com /

دسته بندی انگیزشی کتاب رویال طعم
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت