تاثیر ورزش بر روی سیستم های مختلف بدن

farnoodfiroozbakht1993farnoodfiroozbakht1993

حقایق جدیدی در رابطه با مزایای تاثیر ورزش کردن و تاثیر آن روی بدن ما به شکل روزانه کشف می شوند . از پایین آمدن خطر ابتلا به بیماری های قلبی تا تقویت حافظه ، همگی از آثار ورزش کردن هستند . مهم نیست که شما برای تقویت استحکام ، استقامت و یا انعطاف پذیری بدنتان ورزش می کنید . تمامی حرکات بدن شما به عملکرد فیزیولوژیکی بدنتان ربط دارد .

سیستم های پشتیبانی اصلی بدن که بر روی عملکرد فیزیولوژیک آن تاثیر می گذارند عبارتند از : سیستم عضلانی – اسکلتی ، سیستم قلبی عروقی ، سیستم تنفسی ، سیستم ایمنی ، سیستم عصبی ، سیستم غدد درون ریز و دستگاه گوارش .

 الف . سیستم عضلانی – اسکلتی

تاثیر ورزش بر روی سیستم های مختلف بدن

اسکلت بدن ما چارچوبی استخوانی را برای پشتیبانی و محافظت از اعضای حیاتی می سازد . این استخوان ها همچنین مانند یک مخزن برای ذخیره کلسیم و دیگر مواد معدنی عمل می کنند . تاثیر تحمل وزنه های سنگین در هنگام ورزش کردن ، استخوان های بدن شما را تقویت کرده و از پوکی استخوان جلوگیری می کند .

ورزش کردن همچنین باعث تقویت قدرت در ماهیچه ها ، هماهنگی و تعادل بدن می شود . ماهیچه های شما ( و بافت هایی که استخوان هایتان را به یکدیگر وصل می کنند ) نقش مهمی در نگهداری وضعیت بدن در مقابل جاذبه و قدرت حرکت کردن دارند . آنها همچنین با تولید گرما ، بدن شما را دمای مناسبش قرار می دهند . حرکت مفاصل هنگام ورزش ، موجب می شود تا مایع سینوویال ترشح شود و مفاصل بدن را چرب کند و از خشک شدن آن ها جلوگیری کند . ورزش های کششی باعث تسهیل در تحرک شده و مفاصل بدن را انعطاف پذیر می کنند؛ این موضوع موجب تقویت دامنه حرکتی بدن می شود .

 ب. سیستم قلبی عروقی

تاثیر ورزش بر روی سیستم های مختلف بدن

در مرکز سیستم قلبی عروقی شما ، قلبتان قرار دارد که به کمک رگ های خونی ، خون را به همراه اکسیژن و مواد مغذی به دیگر اعضای بدن می رساند و کربن دی اکسید را از بدن خارج می کند . تمرینات ورزشی باعث تقویت قلب و طبیعی شدن فشار خون شما می شود ؛ این موضوع خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد .

رگ های خونی توسط  عروق و گره های لنفاوی پشتیبانی می شوند ( که سلول های ایمنی بدن را نیز تشکیل می دهند ) . سیستم لنفاوی بدن مسئول از بین بردن سم موجود خون و برگرداندن آن به سیستم گردش خون است . ورزش کردن موجب تقویت جریان لنفاوی بدن شده و بدین ترتیب سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد که برای مبارزه با عفونت ها حیاتیست .

 ج. سیستم عصبی و سیستم غدد درون ریز

سیستم عصبی شما تشکیل شده از مغز و اعصابتان است . عملکرد مغز به چهار بخش تقسیم می شود : گرفتن اطلاعات ، ذخیره اطلاعات ، پردازش اطلاعات و فرستادن اطلاعات . سیستم عصبی در کنار عملکرد اصلی خود٬ می تواند روی عملکرد دیگر سیستم ها و اعضای بدن نیز تاثیر بگذارد . از دیگر عملکرد هایی که تحت کنترل این سیستم است می توان به نفس کشیدن ، ضربان قلب و حرکت کردن اشاره کرد .

ورزش کردن اعصاب بدن را آرام می کند . با آرام شدن اعصاب بدن تنش عضلانی کمتر می شود و جریان خون در بدن بهتر می شود و نتیجه بهتر شدن جریان خوب در بدن ، تنفس راحت تر و ضربان قلب بهتر است . تحقیقات جدید نشان داده است که ورزش روزانه می تواند مهارت های تفکر را تقویت کرده و حافظه را تحت تاثیر قرار دهد .

سیستم غدد درون ریز با سیستم عصبی ارتباط نزدیکی دارد . کار سیستم غدد درون ریز ، فرستادن هورمون به بدن برای کنترل میزان رشد ، قند خون ، دمای بدن و متابولیسم است . ورزش کردن موجب تعادل هورمون های بدن ، بهتر شدن عملکرد اعضای بدن ، تناسب اندام و خوشحالی می شود .

سازگاری روانی به هنگام انجام کار و ورزش کردن در هر فرد از دیگری متفاوت است . براساس تحقیقات  The Centers for Disease Control ) CDCیا همان مرکز مدیریت و پیشگیری از بیماری ) ، فاکتور هایی از قبیل شدت ، مدت ، تداوم ورزش کردن ، سن و میزان تناسب اندام بر روی این سازگاری روانی تاثیر می گذارند . ( در ادامه به بررسی عمیق تر تاثیرات ورزش کردن بر روی سیستم غدد درون ریز می پردازیم . )

 د. سیستم تنفسی و دستگاه گوارش

شش ها اکسیژن مورد نیاز بدن را فراهم میکنند که برای بقای سلول های بدن ضروری است . ورزش کردن موجب افزایش اکسیژنی می شود که توسط خون در بدن گردش پیدا می کند و به خارج کردن دی اکسید کربن از بدن کمک می کند . برعکس دیگر تاثیرات ورزش بر روی بدن که مدتی طول می کشد تا نمایان شوند ، تاثیر ورزش بر روی سیستم تنفسی از همان دقایق اول قابل مشاهده است .

دستگاه گوارش شما غذایی که می خورید را به دو بخش تقسیم می کند . بخش قابل استفاده که به سلول های بدنتتان می رسد و بخش غیرقابل استفاده یا ضایعات که توسط دستگاه گوارش دفع می شود . با گذشت زمان و استفاده مداوم ، دستگاه گوارش تنبل و سست می شود . ورزش کردن به عملکرد بهتر دستگاه گوارش و دفع راحت تر ضایعات از بدن کمک می کند .

ه . آیا ورزش کردن بر روی سیستم ادراری تاثیر می گذارد؟

دستگاه ادراری متشکل از کلیه ها ، مثانه ، حالب ها و مجاری مثانه است و عملکرد آن به چند بخش مختلف تقسیم می شود که از آنها می توان به دفع سم و ضایعات متابولیک ، تعادل مایعات ، تنظیم میزان الکترولیت ها و ترشح چندین هورمون مهم در بدن اشاره کرد . ورزش کردن چندین تاثیر مهم بر روی سیستم ادراری دارد که در ادامه به آن می پردازیم .

 ۱. جریان خون در کلیه ها

زمانی که شما ورزش می کنید جریان خون در کلیه های شما بخاطر افزایش فعالیت سیستم عصبی سمپاتیک کاهش پیدا می کند . این کاهش جریان خون در کلیه ها برای ایجاد تعادل در فشار خون لازم است . چرا که رگ های خونی شما در هنگام ورزش کردن منبسط می شوند . بخاطر کاهش جریان خون در بدن شما٬ میزان مایعاتی که توسط کلیه ها فیلتر شده در هنگام ورزش شدید ، کم می شود و نتیجه آن کمتر شدن تولید ادرار توسط بدن است .

 ۲. ورزش کردن٬ سدیم و تعادل مایعات بدن

شما با ورزش کردن می توانید مقدار زیادی از سدیم و مایعات بدن خود را به شکل عرق دفع کنید . کلیه های شما برای متعادل کردن دوباره میزان مایعات بدن ، به ذخیره سدیم و جذب بیشتر آب می پردازد که به کمتر شدن تولید ادرار کمک می کند . با اینکه میزان مایعاتی که به این روش در بدن ذخیره می شود به نسبت مایعاتی که توسط عرق از بدن دفع می شود اندک است ، کلیه ها تا ساعاتی و حتی چندین روز بعد از ورزش سنگین به ذخیره کردن سدیم ادامه می دهند .

 ۳. تاثیرات هورمونی ورزش بر روی کلیه ها

یکی از هورمون های اصلی که به تعادل مایعات بدن به هنگام ورزش کردن کمک می کند . هورمون ضد ادرار یا ADH است که موجب می شود سدیم در کلیه ها ذخیره شوند . ADH همچنین در غلظت ادرار نقش اساسی دارد. هورمون های آلدوسترون و آنژیوتانسین II مسئول ترمیم الکترولیت های موجود در کلیه بعد از ورزش کردن هستند .

آنژیوتانسین به تنهایی یکی از قوی ترین هورمون های بدن است که به تنظیم سدیم در بدن کمک می کند . این هورمون از رنین ترشح شده که خود هورمونیست که کلیه برای مقابله با تحریک سیستم عصبی سمپاتیک به هنگام ورزش ترشح می کند .

 ۴. تاثیرات دیگر ورزش بر روی کلیه ها

زمانی که ورزش می کنید کلیه ها سعی می کنند تا پروتئین بیشتری را فیلتر کنند و همچنین میزان بیشتری از این پروتئین را در ادرار شما قرار دهند . کلیه ها همچنین بخشی از مسئولیت متعادل نگه داشتن میزان اسیدی بودن بدن شما را به دوش می کشند . زمانی که ورزش سنگین انجام می دهید ، بدن شما شروع به ترشح اسید لاکتیک می کند که بخشی از آن توسط کلیه ها دفع می شود . این موضوع و عوامل دیگر موجب می شود که ادرار شما هنگام ورزش اسیدی تر شود . بعد از ورزش کردن ، کلیه های شما کمک می کنند تا اسید لاکتیک باقی مانده در بدنتان متابولیز شده و تبدیل به گلوکز یا قند خون شود .

تاثیر ورزش

و . تاثیرات ورزش کردن بر روی سیستم غدد درون ریز

سیستم غدد درون ریز شما متشکل از غددی است که از خود هورمون ترشح می کنند و این هورمون ها عملکرد های روانی بدن شما را کنترل می کنند و تحت تاثیر قرار می دهند . ورزش کردن میزان هورمون هایی که در بدن شما هستند را بیشتر میکند و گیرنده های موجود در اندام مختلف بدن را تقویت می کند . واکنش غدد درون ریز شما به ورزش کردن و به خصوص تمرینات سنگین ، چیزی جز بهتر شدن عملکرد اعضای مختلف بدن ، ظاهر شما و وضعیت ذهنیتان نیست .

 ۱. سرعت سوخت و ساز

ورزش کردن و به خصوص وزنه برداری سنگین ، موجب تحریک غده هیپوفیز قدامی به ترشح هورمون رنگدانه ساز می شود . هورمون رنگدانه ساز میزان تولید تستسترون را در بدن افزایش می دهد . ورزش‌هایی که برای انجام آنها به انرژی زیادی نیاز است ، موجب تحریک غده تیروئید به ترشح هورمون تیروکسین می شود . ورزش کردن به شما کمک می کند تا وزن خود را راحت تر کنترل یا کم کنید چرا که تستسترون و تیروکسین موجب افزایش متابولیسم یا همان سوخت و ساز بدن در می شوند .

 ۲. قند خون

انسولین یک هورمون است که گلوکز بدن شما یا همان قند خون را با فرستادن آنها به ماهیچه ها و بافت هایی که به این قند نیاز دارند ، تنظیم می کند . زمانی که انسولین موجود در بدن شما بیش از اندازه مورد نیازتان باشد ، خون شما حساسیتتان را نسبت به انسولین از دست داده و قند خون بالا می تواند موجب حالت تهوع ، استفراغ ، تنگی نفس ، نارسایی ارگان ها و مشکلات گردش خون شود و اگر به موقع برای درمان آن اقدام نکنید می تواند موجب کما نیز بشود . ورزش کردن می تواند حساسیت شما به انسولین را با رقیق کردن خون افزایش دهد . انسولین خون تنها ۱۰ دقیقه بعد از شروع ورزش ایروبیک کاهش پیدا می کند ، تمرین با وزنه نیز حساسیت شما به انسولین را افزایش می دهد .

 ۳. جریان خون

غده فوق کلیوی یا همان Adrenal Medulla هنگام ورزش کردن از خود هورمون اپینفرین ( Epinephrine ) تولید می کند . ورزش سنگین میزان ترشح این هورمون در بدن را حتی بیشتر هم می کند . هورمون اپینفرین میزان خونی که توسط قلب شما پمپاژ می شود را بیشتر کرده و همچنین با گسترش رگ های خونیتان به شما این قابلیت را میدهد که ماهیچه های خود را هنگام ورزش بهتر حرکت دهید . این موضوع سبب شده تا خونی که در ماهیچه های شما جریان پیدا می کند حاوی اکسیژن بیشتری باشد . تیروکسین ترشح شده در بدن به هنگام ورزش کردن ، میزان خونی که در بدن شماست را تا ۳۰ درصد بیشتر می کند و این ترشحات تا ۵ ساعت بعد از ورزش کردن ادامه دارند .

 ۴. تاثیرات روانی

ورزش کردن می تواند تاثیرات مثبتی بر روی حالت روانی شما بگذارد . تستسترون ترشح شده ناشی از ورزش کردن می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس و میل جنسی شما شود . کمبود تستسترون در بدن می تواند باعث کم انگیزه شدن ، کاهش اعتماد به نفس ، تمرکز و حافظه شود . در زمان کوتاهی بعد از ورزش کردن ، غده هیپوفیز شروع به ترشح اندورفین در خون می کند . اندورفین حساسیت شما نسبت به درد٬ تنش و اضطراب را کاهش می دهد .

دسته بندی اطلاعات عمومی کتاب رویال طعم
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت