کدو حلوایی و خواص شگفت انگیزش

farnoodfiroozbakht1993farnoodfiroozbakht1993

کدو حلوایی (Pumpkin ) یا همان کدو زمستانی یا کدو تنبل متعلق به خانواده Cucurbitaceae است. گرد با پوست صاف و کمی آجدار است و بیشتر اوقات به رنگ زرد تا نارنجی تیره است. در حالی که کدو معمولاً به عنوان یک سبزی تلقی می شود ، از نظر علمی یک میوه است ، زیرا حاوی دانه است  اما گفته می شود ، از نظر تغذیه ای بیشتر شبیه سبزیجات است تا میوه ها. فراتر از طعم خوشمزه آن ، کدو بسیار مغذی است و برای  سلامتی بسیار مفید است.

کدو حلوایی

کدو تنبل بومی آمریکای شمالی (شمال شرقی مکزیک و جنوب ایالات متحده) یکی از قدیمی ترین گیاهان اهلی است که از 7500 تا 5000 قبل از میلاد استفاده می شده است. کدو تنبل به طور گسترده ای برای مصارف تجاری و به عنوان غذا ، زیبایی و اهداف تفریحی رشد می کند. برای مثال پای کدو تنبل ، بخشی سنتی از وعده های شکرگزاری در کانادا و ایالات متحده است و کدو تنبل اغلب به عنوان فانوس هایی برای تزئین در جشن هالووین تراشیده می شود. جدا از این موارد کدو حلوایی بسیار پرخاصیت و مغذی است . در اینجا 9 خواص چشمگیر کدو عنوان شده است که پیشنهاد میکنیم با ما همراه باشید .

بسیار مغذی و سرشار از ویتامین A

کدو حلوایی دارای مقادیر کمی منیزیم ، فسفر ، روی ، اسید فولیک و  چند نوع ویتامین  B .علاوه بر این که سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی است ، نسبتاً کم کالری است ، زیرا 94٪ آن آب است. همچنین دارای مقدار زیادی بتا کاروتن است که بدن آن را به ویتامین A تبدیل میکند.

245 گرم کدوحلوایی شامل:

کالری49
چربی0.2 گرم
پروتئین2 گرم
کربوهیدرات12 گرم
فیبر3 گرم
ویتامین A245% (RDI)
ویتامین C19% (RDI)
پتاسیم16% (RDI)
مس11% (RDI)
منگنز11% (RDI)
ویتامین B211% (RDI)
ویتامین E10% (RDI)
آهن8% (RDI)

حاوی آنتی اکسیدانی بالا ست که ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مزمن را کاهش دهد.

رادیکال های آزاد مولکول هایی هستند که توسط فرآیند متابولیک بدن شما تولید می شوند. اگرچه بسیار ناپایدار هستند ، اما نقش های مفیدی مانند از بین بردن باکتری های مضر دارند. با این حال ، رادیکال های آزاد اگر بیش از حد در بدن شما وجود داشته باشد حالتی به نام استرس اکسیداتیو ایجاد می کند که با بیماری های مزمن ، از جمله بیماری های قلبی و سرطان مرتبط است. کدو حلوایی حاوی آنتی اکسیدان ها مانند آلفا کاروتن ، بتا کاروتن و بتا کریپتوکسانتین است. اینها می توانند رادیکال های آزاد را خنثی کرده و مانع از آسیب رساندن به سلول های شما شوند. مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی نشان داده است که این آنتی اکسیدان ها از پوست در برابر آسیب های ناشی از نور خورشید محافظت می کند و خطر ابتلا به سرطان ، بیماری های چشمی و سایر بیماری ها را کاهش می دهد.

دارای ویتامین هایی است که می تواند ایمنی بدن را تقویت کند.

کدو حلوایی سرشار از مواد مغذی ای است که می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کند. برای مثال ، سرشار از بتاکاروتن است که بدن شما آن را به ویتامین A تبدیل می کند. مطالعات نشان می دهد که ویتامین A می تواند سیستم ایمنی بدن شما را تقویت کرده و به مبارزه با عفونت ها کمک کند. برعکس ، افراد مبتلا به کمبود ویتامین A می توانند سیستم ایمنی ضعیف تری داشته باشند. کدو حلوایی همچنین دارای ویتامین C زیادی است ، که تولید گلبول های سفید خون را افزایش می دهد ، به سلول های ایمنی کمک می کند تا موثرتر کار کنند و زخم ها را سریعتر ترمیم کنند. کدو حلوایی منبع خوبی از ویتامین E ، آهن و فولیک اسید است که همه آنها به سیستم ایمنی بدن نیز کمک می کند.

ویتامین A ، لوتئین و زاکسانتین از بینایی شما محافظت میکنند

کاهش سن بینایی بسیار رایج است. خوشبختانه خوردن مواد مغذی مناسب می تواند خطر از دست دادن بینایی را کاهش دهد. به عنوان مثال ، محتوای بتاکاروتن آن ویتامین A مورد نیاز بدن را تأمین می کند. تحقیقات نشان می دهد که کمبود ویتامین A یک علت شایع نابینایی است. از 22 مطالعه ، دانشمندان دریافتند افرادی که میزان بیشتری بتاکاروتن مصرف می کنند ، به طور قابل توجهی کمتر دچار آب مروارید می شوند ، که یکی از علل شایع نابینایی است. علاوه بر این ، حاوی مقادیر خوبی از ویتامین C و E است که به عنوان آنتی اکسیدان عمل کرده و ممکن است از آسیب رادیکال های آزاد به سلول های چشم جلوگیری کند.

چگالی مواد مغذی و تعداد کم کالری ممکن است باعث کاهش وزن شود

کدو حلوایی به عنوان یک ماده غذایی غنی از مواد مغذی در نظر گرفته می شود. این بدان معناست که با وجود مواد مغذی بسیار کم کالری است. در واقع ، کدو حلوایی کمتر از 50 کالری در هر فنجان (245 گرم) است و حدود 94٪ را آب تشکیل می دهد. به زبان ساده ، کدو حلوایی یک غذای دوست داشتنی برای کاهش وزن است زیرا می توانید بیشتر از سایر منابع کربوهیدرات مانند برنج و سیب زمینی از آن استفاده کنید اما کالری کمتری مصرف کنید. علاوه بر این ، کدو منبع خوبی از فیبر است که می تواند به کاهش اشتها کمک کند.

کدو حلوایی

محتوای آنتی اکسیدانی آن ممکن است خطر ابتلا به سرطان را کاهش دهد

سرطان یک بیماری جدی است که در آن سلول ها به طور غیرطبیعی رشد می کنند. سلول های سرطانی رادیکال های
آزاد تولید می کنند تا به سرعت در آنها تکثیر شود. کدو سرشار از کاروتنوئیدها است که ترکیباتی هستند که می توانند
به عنوان آنتی اکسیدان عمل کنند. به عنوان مثال ، تجزیه و تحلیل 13 مطالعه نشان داد که افرادی که از آلفا کاروتن
و بتا کاروتن بیشتر استفاده می کنند ، خطر ابتلا به سرطان معده را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند. به طور
مشابه ، در بسیاری از انسان های دیگر مطالعات نشان داده است که افرادی که از کاروتنوئیدها بیشتر استفاده
می کنند ، خطر ابتلا به سرطان گلو ، لوزالمعده ، سینه و سایر سرطان ها در آنها کمتر است.

پتاسیم ، ویتامین C و فیبر می توانند برای سلامت قلب مفید باشند

کدو حلوایی حاوی انواع مواد مغذی است که می تواند سلامت قلب شما را بهبود بخشد. کدو سرشار از پتاسیم ،
ویتامین C و فیبر است که با سلامت قلب مرتبط است. به عنوان مثال ، مطالعات نشان داده است که افرادی که
از پتاسیم بیشتری استفاده می کنند فشار خون پایین تری دارند و خطر سکته مغزی در آنها کاهش میابد. کدو
همچنین دارای آنتی اکسیدان های زیادی است که ممکن است کلسترول بد را از اکسید شدن محافظت کند.
وقتی ذرات کلسترول بد اکسید می شوند ، می توانند در امتداد دیواره رگ های خونی جمع شوند ، که می تواند
عروق شما را محدود کرده و خطر بیماری قلبی را افزایش دهد.

حاوی ترکیباتی ست که باعث سلامت پوست می شوند

کدو سرشار از مواد مغذی است که برای پوست شما بسیار مفید است. سرشار از کاروتنوئیدهایی مانند بتاکاروتن
است که بدن شما به ویتامین A تبدیل می کند. در حقیقت ، یک فنجان (245 گرم) کدو تنبل پخته شده 245٪
از RDI را شامل می شود. مطالعات نشان می دهد که کاروتنوئیدها مانند بتاکاروتن می توانند به عنوان یک ضد
آفتاب طبیعی عمل کنند. به محض مصرف ، کاروتنوئیدها به اندام های مختلف از جمله پوست شما منتقل می شوند.

در اینجا ، آنها به محافظت از سلول های پوست در برابر آسیب ناشی از اشعه های مضر UV کمک می کنند. کدو حلوایی همچنین دارای ویتامین C بالا است که برای پوست ضروری است. بدن شما برای ساخت کلاژن ، پروتئینی که پوست شما را قوی و سالم نگه می دارد ، به این ویتامین احتیاج دارد. علاوه بر این ، کدو تنبل حاوی لوتئین ، زآگزانتین ، ویتامین E و بسیاری آنتی اکسیدان های دیگر است که از پوست شما را در برابر اشعه ماوراء بنفش دفاع می کند.

بسیار متنوع و آسان برای افزودن به رژیم غذایی

کدو تنبل خوشمزه و همه کاره است و می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید. طعم شیرین آن باعث می شود
که به یک ماده محبوب در غذاهایی مانند کاسترد ، پای و پنکیک تبدیل شود. با این حال ، در غذاهای خوش
طعم مانند سبزیجات بو داده ، سوپ و ماکارونی به همان خوبی عمل می کند. کدو حلوایی دارای پوست بسیار
سختی است ، بنابراین برای برش نیاز به کمی تلاش دارد. هنگامی که آن را بریدید ، دانه ها و هر قسمت سختی
را بردارید ، سپس کدو را به صورت حلقه ای خرد کنید.

کدو حلوایی

دانه ها نیز خوراکی و مملو از مواد مغذی هستند که فواید بسیار دیگری نیز دارد.به عنوان مثال ، دانه کدو تنبل ممکن است سلامت مثانه و قلب را بهبود بخشد. کدو همچنین به صورت پیش برش خورده یا کنسرو شده موجود است. هنگام خرید کنسرو ، حتماً برچسب ها را با دقت بخوانید ، زیرا همه محصولات 100٪ کدو تنبل نخواهند بود و ممکن است بخواهید از ترکیبات اضافی ، به ویژه شکر ، اجتناب کنید.

چه افرادی باید از خوردن کدو حلوایی اجتناب کنند؟

کدو  بسیار سالم است و برای اکثر افراد بی خطر تلقی می شود. با این حال ، برخی از افراد ممکن است به کدو حساسیت داشته باشند. همچنین کدو  ممکن است باعث ایجاد واکنشی مانند افزایش مقدار آب بدن شود و نمک بدن شما از طریق ادرار دفع میکند. این اثر ممکن است به افرادی که از داروهای خاصی مانند لیتیوم استفاده می کنند آسیب برساند.

دسته بندی تغذیه و سلامتی کتاب رویال طعم
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت