تفاوت گوشت گوساله و گاو بالغ ماده

farnoodfiroozbakht1993farnoodfiroozbakht1993

یکی از نکات و سوالات برای خریداران در هنگام تهیه گوشت این است که تفاوت گوشت گوساله و گاو چیست ؟

تفاوت گوشت گوساله و گاو

دسته بندي

به گوشت گوساله veal گفته ميشود : گاو نر يا ماده ي جوانِ اهلي . به گوشت گاو بالغ beef ميگويند.

گاو ها تا يك سالگي گوساله هستند و محدوديتي در استفاده از گوشت آنها از نظر نر و ماده بودن وجود ندارد به عبارت ديگر beef و veal ميتوانند از گوشت هر دو جنس باشند. Beef و veal هردو در رده ي گوشت هاي قرمز هستند و دليل آن سطح بالاي ميوگلوبين و آهن ميباشد.

ظاهر

در تفاوت گوشت گاو و گوساله ، beef و veal هردو گوشت قرمز رنگ دارند ولي beef یا گاو بالغ ماده بطور محسوسي تيره تر است و گوساله روشنتر و مایل به صورتی است .

مزه و استفاده

گوشت گوساله بطور ويژه و منحصر بفردي بافت نرمي دارد و خوشمزه تر از گوشت گاوماده است . همچنين هضم آن خيلي راحتتر از گوشت گاوماده ميباشد.

گوشت گاو بالغ گوشتي تطبيق پذير است و غذاهای اصلی فرهنگ های متعددي است.

هردوي اين گوشت ها ميتوانند به صورت : آب پز ، گريل شده ، باربيكيويي ، كبابي ، روست شده ، سرخ شده و … استفاده شوند.

قيمت

گوشت گاو اصلا گوشت بد یا مضری نیست، ولی خیلی از گاوهای شیری که غیر اقتصادی میباشند از گله حدف و کشتار میشوند . گوشت گاو شیری حذفی ارزانتر ، تیره تر ، دیر پز تر و در نهایت نامرغوب تر است و از بافت گوشت کاملا قابل تشخیص است .

با توجه به بازارهاي جهانيِ قيمت گوشت ، beef كمي ارزانتر از veal است.

بسته به شرايطي كه گاو ها در آن نگهداري ميشوند ، تغذيه ي آنها باهم متفاوت است. گوساله ميتواند با شيرخشك ، شير مادرش و چرا كردن تغذيه كند و گاو هاي بالغ  با تغذيه از علف و بصورت ارگانيك پرورش ميابند.

تفاوت گوشت گوساله و گاو

کالری و مواد مغذی

در حالت كلي مواد مغذي در beef بيشتر و متراكم تر است و ٥٨درصد بافت آنرا آب تشكيل ميدهد اين در صورتي است كه ٦٧ درصد؜ بافت veal را آب تشكيل ميدهد.

هردوي اين گوشت ها از كالري بالاي برخوردارند ولي beef بطور محسوس كالري بالاتري دارد.

اگر بخواهيم ١٠٠ گرم از اين دو گوشت را باهم مقايسه كنيم ؛ beef ٢٥٠ كالري و veal ١٧٢ كالري دارد.

چربي موجود در گوشت گاو beef بطور معمول دو برابر بيشتر است. محتواي موجود در چربي beef و veal يكسان است .veal دارای حلقه هاي اشباع نشده بیشتری از اسيدهاي چرب است. و در مقابل beef چربی اشباع شده دارد.

پروتئين ها و كربوهيدرات

پروتئين گوشت گاو beef اندكي بيشتر است درحالي كه گوشت گوساله veal مقدار بیشتر از آمينواسيد هاي ضروری را دارد در نتيجه كيفيت پروتئین موجود در veal مطلوب تر و مناسب تر است. مانند ساير گوشت ها beef و veal كربوهيدرات قابل توجهي ندارند.

ويتامين ها

در حالت كلي ويتامين هاي موجود در گوشت گوساله بيشتر است كه شامل b1,b2,b3,b5,b9 و درصد بالايي ويتامين E ميباشد . گوشت گاو بالغ ويتامين A دارد درصورتي كه اين ويتامين در گوشت گوساله وجود ندارد همچنين b12 گوشت گاو بالغ تقريبا دو برابر گوشت گوساله است . آنها هردو بطور يكسان ويتامين b6 و k دارند و هردوي آنها  ويتامين هاي C  و D را ندارند .

دسته بندی اطلاعات عمومی کتاب رویال طعم
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت