تاثیر فست فود ها در جامعه امروزی

farnoodfiroozbakht1993farnoodfiroozbakht1993

در سال های اخیر ٬ فست فودها تاثیر بسزایی بر جامعه ما گذاشته است که برخی از آنها خوب و برخی دیگر بد هستند . بزرگترین تاثیر مثبت فست فود صرفه جویی در وقت ٬ انرژی و هزینه است . اما این تاثیر مثبت در مقابل آثار منفی خوردن فست فود بسیار بی ارزش جلوه می کند . چرا که روند تهیه فست فود معمولا با حداقل توجه به نظافت و بهداشت و کیفیت صورت می گیرد . همچنین بازاریابی هوشمندانه ای که شرکت ها و رستوران ها در نسل های جوان در پیش گرفته اند ، نه تنها آنها را بد عادت کرده ؛ بلکه برای سلامتی آنها خطرناک است.

تاثیر فست فودها

علاقه مردم به فست فود روزانه بیشتر و بیشتر می شود. از نتایج و تاثیر مضر این موضوع می توان به بالا رفتن میانگین وزن مردم و خصوصا کودکان اشاره کرد . این موضوع در کنار عوارض فیزیکی و جسمانی ای که برای مردم به همراه دارد؛ روی سلامت روان آنها نیز تاثیر گذاشته است . موضوعی که مردم در جامعه امروزی نسبت به آن بی تفاوت اند ، مضراتی است که تنها برای صرفه جویی در وقت٬ پول و انرژی به جان میخرند . از دیگر مضرات مصرف بی رویه فست فود می توان به دیابت ، کلسترول بالا ، عارضه های قلبی و چاقی اشاره کرد که تشدید هر یک از آنها می تواند موجب مرگ یا کوتاهی عمر شود .

در بالا اشاره کردیم که مصرف بی رویه فست فود چه مضراتی را در پیش دارد ٬ حال میخواهیم کمی دقیق تر به این موضوع نگاه کنیم :

تاثیر فست فود روی دستگاه گوارش و سیستم قلبی و عروقی بدن

بیشتر فست فود ها٬ با نوشیدنی یا مخلفات سرو میشوند که مملو از کربوهیدرات و خالی از فیبر هستند.

وقتی که دستگاه گوارش شما این نوع غذا ها را گوارش می کند ، کربوهیدرات این غذا ها را به شکل گلوکز ( قند ) وارد خون می کند . در نتیجه٬ قند خون شما بالا می رود. پانکراس ( لوزالمعده ) با ترشح انسولین٬ قند خون شما را به حالت طبیعی خود بر می گرداند. تا زمانی که شما از سلامت خوبی برخوردار باشید٬ بدن شما بطور منظم به اینکار ادامه می دهد. اما زمانی که شما مقدار زیادی کربوهیدرات بخورید ، پانکراس شما برای مقابله با بالا رفتن قند خون شما ، بطور متوالی و نامنظم انسولین ترشح می کند . این موضوع نوع ترشح انسولین شما را تحت تاثیر قرار داده و آن را متزلزل می کند. ازخطرات این موضوع میتوان به بیماری دیابت نوع ۲ و اضافه وزن اشاره کرد.

چربی و شکر در فست فود

بیشتر وعده های فست فودی مملو از شکر هستند؛‌ این یعنی کالری بیشتر و ارزش غذایی کمتر. AHA  ( انجمن قلب و عروق امریکا ) پیشنهاد می کند که بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کالری شکر ( ۶ تا ۹ قاشق چای خوری ) در روز برای بدن کافی است.

بیشتر نوشیدنی های فست فودی مثل نوشابه٬ به تنهایی بیش از۳۹ گرم قند (۸ قاشق چای خوری شکر)٬ معادل با ۱۴۰ کالری شکر دارند.

“چربی ترانس”٬ چربی ای است که در روند فرآوری غذا بوجود می آید. برعکس شکر که مقدار مشخصی از آن برای بدن لازم است ٬ چربی ترانس به هیچ وجه برای بدن خوب نبوده و سالم نیست. خوردن غذا هایی که چربی ترانس دارند ، میزان کلسترول بد بدن (LDL) را افزایش داده و میزان کلسترول خوب بدن (HDL) را کاهش میدهد و خطر ابتلا به عارضه های قلبی و دیابت نوع ۲ را افزایش می دهد.

تحقیقات نشان داده که میزان کالری موجود در یک وعده فست فود در یک رستوران خوب٬ همچنان ۲۰ درصد بیشتر از یک وعده استاندارد است.

سدیم موجود در فست فود ها بسیار خطرناکند

ترکیب چربی٬ شکر و نمک زیاد در فست فود٬ طعم لذت بخشی را برای برخی مردم به ارمغان آورده است. اما مصرف بالای سدیم ( موجود در نمک ) باعث حبس شدن آب در بدن می شود که موجب می شود بعد از خوردن فست فود؛ شما احساس پف کردن ، نفخ معده و تورم داشتن کنید.

مصرف زیاد سدیم برای افرادی که فشار خون دارند نیز بسیار خطرناک است ، چرا که سدیم زیاد می تواند فشار خون شما را بالاتر برده و استرس بیشتری به قلب شما وارد کند ، و همچنین آثار مخربی در سیستم قلبی عروقی بدن شما بگذارد .

تحقیقات نشان داده است که ۹۰ درصد بزرگسالان٬ نسبت به مقدار سدیم موجود در وعده های فست فودی٬ بی تفاوت اند . یک نظرسنجی از ۹۹۳ بزرگسال نشان میدهد که میزان سدیمی که آنها برای هر وعده فست فود حدس زدند ، یک ششم مقدار سدیم موجود در هر وعده فست فود است .

در نظر داشته باشید کهAHA  ( انجمن قلب و عروق امریکا ) پیشنهاد می کند که بیش از ۲۳۰۰ میلی گرم نمک در روز استفاده نکنید٬ این در حالی است هر وعده فست فود بیش از ۱۰۰۰ میلی گرم سدیم در خود دارد٬ یعنی یک وعده فست فود در روز بیش از نصف سدیم مجاز بدن شما در روز را در بر می گیرد.

 فست فود ها موجب آسم و تنگی نفس میشوند

واضح است که کالری اضافی موجود در فست فود می تواند موجب اضافه وزن و چاقی شود . چاقی نیز خطرات زیادی برای سیستم تفنسی بدن دارد که شامل آسم و تنگی نفس می شود.

وزن اضافی بدن شما میتواند به قلب و شش ها فشار زیادی وارد کند که علائم آن تنها با مقداری پیاده روی و ورزش مشخص می شوند .

در کودکان نیز٬ آثار آسم و تنگی نفس به راحتی قابل مشاهده است. تحقیقات نشان میدهد کودکانی که حداقل سه وعده فست فود در هفته می خورند٬ شانس ابتلا به آسم را در بدن خود بیشتر میکنند.

فست فود و تاثیر روانی منفی

فست فود شاید در کوتاه مدت حس گرسنگی شما را از بین ببرد٬ اما نتایج بلند مدت خوردن فست فود بسیار منفی هستند.

افرادی که فست فود و شیرینی های فرآوری شده می خورند ، ۵۱ درصد بیشتر از مردمی که این نوع غذا ها را نمیخورند و یا به ندرت میخورند به افسردگی مبتلا می شوند.

تاثیر فست فودها

تاثیر منفی فست فود روی سلامت پوست ، مو و ناخن

غذایی که شما میخورید بر روی ظاهر شما تاثیر می گذارد٬ این حقیقتی است که شاید شما از آن بی اطلاع باشید.

در گذشته ٬ مردم فکر می کردند شکلات یا غذا های چرب مثل پیتزا ٬ دلیل ظاهر شدن آکنه و جوش روی بدن ما هستند . اما تحقیقات “کلینیک میو” نشان میدهد که دلیل ظاهر شدن آکنه و جوش روی بدن ما٬ مصرف بی رویه کربوهیدرات است.

همانطور که قبل تر اشاره کردیم ٬ کربوهیدرات زیاد در فست فود موجب بالا رفتن قند خون می شود . پرش هایی که قند خون ما طی افزایش و کاهش متوالی خود پیدا می کند؛ موجب بوجود آمدن جوش و آکنه می شود.

کودکان و بزرگسالانی که حداقل ۳ وعده فست فود در هفته می خورند ، بیشتر در معرض بیماری اگزما هستند . اگزما نوعی بیماری پوستی می باشد که موجب قرمزی ٬ التهاب ٬ خارش پوست می شود .

فست فود استخوان های شما را شکننده تر میکند

کربوهیدرات و شکر موجود در فست فود می تواند میزان اسید های موجود در دهان را افزایش دهد. این اسید ها میتوانند مینای دندان شما را از بین ببرند یا به آن آسیب بزنند. با از بین رفتن مینای دندان٬ باکتری ها روی دندان های شما نشسته و به مرور حفره هایی را روی آن بوجود می آورند.

چاقی ناشی از خوردن فست فو نیز عوارض بدی بر روی استخوان ها و عضله های بدن ما می گذارد. افرادی که اضافه وزن دارند٬ استخوان هایشان شکننده تر و عضلاتشان شل تر از حالت عادی است.

پیشنهاد می شود در کنار مصرف کمتر فست فود ٬ زمان معینی از روز خود را به ورزش کردن برای ساخت عضله و تقویت استخوان های خود اختصاص دهید و از پوکی استخوان جلوگیری کنید .

تاثیرات کلی و اثرات منفی بر سلامت افراد جامعه

امروز٬ از هر ۳ بزرگسال٬ ۲ نفر اضافه وزن دارند یا چاق هستند. بیش از یک سوم کودکان ۶ تا ۱۹ سال نیز اضافه وزن دارند.

با بیشتر شدن علاقه مردم به فست فود٬ چاقی نیز در جامعه بیشتر می شود . سازمان OAC گزارش داده است که تعداد رستوران های فست فود در امریکا از سال ۱۹۷۰ دو برابر شده است و تعداد افرادی که اضافه وزن دارند نیز بیش از ۲ برابر شده است .

جدا از تلاش هایی که برای آگاه کردن مردم در این زمینه صورت گرفته است ، تحقیقات نشان میدهد که میزان کالری ٬ چربی و سدیم

موجود در غذا های فست فود از سال ۱۹۷۰ تغییری پیدا نکرده و همچنان بسیار بالاست.

با بیشتر شدن مشغله های مردم٬ خوردن فست فود روز به روز رایج تر شده است . امید است که با خواندن متن بالا مردم آگاهی بیشتری نسبت به مضرات مصرف بی رویه فست فود پیدا کنند و در برنامه غذایی خود تجدید نظر کنند .

پس اگر به سلامتی خودتون اهمیت میدهید لطفا فست فود و غذای آماده و کنسروی کمتری استفاده کنید .

منابع: 123helpme.com  و Healthline.com

دسته بندی روانشناسی کتاب رویال طعم
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت