مسمومیت بوتولیسم

farnoodfiroozbakht1993farnoodfiroozbakht1993

بوتولیسم یک بیماری نادر اما جدی است که توسط سموم باکتری ای به نام کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود . همه انواع مسمومیت بوتولیسم می تواند کشنده باشد و به عنوان فوریت های پزشکی در نظر گرفته می شود .

مسمومیت بوتولیسم

سه شکل رایج مسمومیت بوتولیسم عبارتند از :

  1. بوتولیسم غذایی باکتری های مضر در محیط هایی با اکسیژن کم : مانند غذاهای کنسرو شده خانگی .
  2. زخم بوتولیسم : اگر این باکتری ها وارد بریدگی شوند ، می توانند باعث عفونت خطرناکی شوند که سم تولید می کند .
  3. بوتولیسم نوزاد : این شایع ترین شکل بوتولیسم پس از رشد اسپورهای باکتری کلستریدیوم بوتولینوم در مجرای روده کودک شروع می شود . معمولاً در نوزادان بین 2 ماه تا 8 ماه رخ می دهد .

علائم بیماری بوتولیسم

  1. بوتولیسم غذایی

علائم و نشانه های بوتولیسم ناشی از غذا معمولاً بین 12 تا 36 ساعت پس از ورود سم به بدن شما شروع می شود . اما بسته به میزان مصرف سم ، شروع علائم ممکن است از چند ساعت تا چند روز متغیر باشد . علائم و نشانه های بوتولیسم ناشی از غذا عبارتند از :

مشکل در بلع یا صحبت کردن .

دهان خشک .

ضعف صورت در دو طرف صورت .

تاری دید یا دوبینی .

افتادگی پلک .

مشکل در تنفس .

حالت تهوع ، استفراغ و گرفتگی شکم .

فلج شدن .

مسمومیت بوتولیسم

بوتولیسم زخم

علائم و نشانه های بوتولیسم زخم حدود 10 روز پس از ورود سم به بدن ظاهر می شود . زخم ممکن است قرمز و متورم به نظر برسد یا نباشد . علائم و نشانه های بوتولیسم زخم عبارتند از :

مشکل در بلع یا صحبت کردن

ضعف صورت در دو طرف صورت

تاری دید یا دوبینی

افتادگی پلک

مشکل در تنفس

فلج شدن

بوتولیسم نوزاد

اگر بوتولیسم نوزاد مربوط به مواد غذایی مانند عسل باشد ، مشکلات معمولاً در عرض 18 تا 36 ساعت پس از ورود سم به بدن کودک شروع می شود . علائم و نشانه‌های خاصی معمولاً با بوتولیسم ظاهر نمی‌شوند . به عنوان مثال، بوتولیسم به طور کلی فشار خون یا ضربان قلب را افزایش نمی دهد یا باعث تب یا گیجی نمی شود . با این حال ، گاهی اوقات بوتولیسم زخم ممکن است باعث تب شود . علائم و نشانه ها عبارتند از :

یبوست که اغلب اولین علامت است

ضعف عضلانی و مشکل در کنترل سر

گریه ضعیف

تحریک پذیری

افتادگی پلک

خستگی

مشکل در مکیدن یا تغذیه

فلج  شدن

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر مشکوک به بوتولیسم هستید ، به دنبال مراقبت های فوری پزشکی باشید . درمان زودهنگام شانس زنده ماندن شما را افزایش می دهد و خطر عوارض را کاهش می دهد. پیگیری فوری و مراقبت های پزشکی نیز ممکن است به مقامات بهداشت عمومی هشدار دهد . آنها ممکن است بتوانند دیگر افراد را از خوردن غذای آلوده باز دارند . بوتولیسم از فردی به فرد دیگر مسری نیست .

علل

بوتولیسم غذایی

منبع بوتولیسم ناشی از مواد غذایی اغلب غذاهای کنسرو شده خانگی است که اسید کمی دارند . مانند میوه ها ، سبزیجات و ماهی . با این حال ، این بیماری از فلفل های تند (چیلی) ، سیب زمینی پخته شده با فویل و تماس روغن با سیر نیز رخ داده است . هنگامی که غذای حاوی سم می خورید ، عملکرد عصبی را مختل می کند و باعث فلج شدن می شود .

بوتولیسم زخم

هنگامی که باکتری C. botulinum وارد زخم می شود – که احتمالاً ناشی از آسیبی است که ممکن است متوجه آن نشوید – می توانند تکثیر شوند و سم تولید کنند . بوتولیسم زخم در دهه‌های اخیر در افرادی که هروئین تزریق می‌کنند ، افزایش یافته است که می‌تواند حاوی هاگ‌های باکتری باشد . در واقع این نوع بوتولیسم در افرادی که نوعی خاص از هروئین را تزریق می کنند بیشتر دیده می شود .

بوتولیسم نوزاد

نوزادان پس از مصرف هاگ های این باکتری به بوتولیسم نوزاد مبتلا می شوند که سپس در مجرای روده آنها رشد کرده و تکثیر می شوند و سم تولید می کنند . منبع بوتولیسم نوزادان ممکن است عسل باشد ، اما به احتمال زیاد قرار گرفتن در معرض خاک آلوده به باکتری است .

آیا سم بوتولینوم فوایدی دارد؟

ممکن است تعجب کنید که چگونه چیزی تا این حد سمی می تواند مفید باشد . اما دانشمندان دریافته اند که اثر فلج کننده سم بوتولینوم آن را در شرایط خاصی مفید می کند . سم بوتولینوم برای کاهش چین و چروک صورت با جلوگیری از انقباض عضلات زیر پوست و برای شرایط پزشکی مانند اسپاسم پلک و سردردهای شدید استفاده می شود . با این حال ، موارد نادری از عوارض جانبی جدی ، مانند فلج عضلانی فراتر از ناحیه تحت درمان ، با استفاده از سم بوتولینوم به دلایل پزشکی وجود داشته است . مطمئن شوید که از یک پزشک دارای مجوز برای هرگونه عمل زیبایی یا پزشکی مراجعه کنید ؛ به عمل تزریق بوتولینیوم ، بوتاکس می گویند .

عوارض

از آنجایی که سم بوتولینوم بر کنترل عضلات در سراسر بدن شما تأثیر می گذارد ، می تواند عوارض زیادی ایجاد کند. فوری ترین خطر این است که نتوانید نفس بکشید که شایع ترین علت مرگ در مسمومیت بوتولیسم است . سایر عوارض که ممکن است نیاز به توانبخشی داشته باشد ، ممکن است شامل موارد زیر باشد :

مشکل در صحبت کردن

مشکل در بلع

ضعف طولانی مدت

تنگی نفس

جلوگیری

از تکنیک های کنسرو کردن مناسب استفاده کنید . هنگام کنسرو کردن غذاها در خانه حتما از تکنیک های مناسب استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که میکروب های بوتولیسم موجود در غذا از بین می روند :

  1. این غذاها را با فشار 250 درجه فارنهایت (121 درجه سانتیگراد) به مدت 20 تا 100 دقیقه بسته به نوع غذا بپزید .
  2. قبل از سرو این غذاها را به مدت 10 دقیقه بجوشانید .

غذا را با خیال راحت تهیه و نگهداری کنید

اگر ظرف آن برآمده است یا اگر غذا بوی خراب می دهد، غذای کنسرو شده را نخورید . با این حال ، طعم و بو همیشه botulinum  را از بین نمی برد . برخی از سویه ها بوی بد یا طعم غیرعادی غذا را ایجاد نمی کنند .

بوتولیسم نوزاد

برای کاهش خطر ابتلا به بوتولیسم در نوزادان ، از دادن عسل – حتی با طعم ریز – به کودکان زیر 1 سال خودداری کنید .

مسمومیت بوتولیسم زخم

برای جلوگیری از بوتولیسم زخم و سایر بیماری های جدی منتقله از خون، هرگز داروهای خیابانی را تزریق یا استنشاق نکنید .

دسته بندی اطلاعات عمومی کتاب رویال طعم
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت