روغن مفید خوراکی و موارد مصرف آن ها

farnoodfiroozbakht1993farnoodfiroozbakht1993

تا به حال به این فکر کردید که چه روغنی بهتر و مفیدتر است ؟ یا برای چه غذایی چه روغنی بهتر است ؟ از روغن نارگیل تا روغن زیتون فرابکر و روغن حیوانی ، هر کدام دارای ارزش غذایی متفاوت و مفید هستند و در پخت غذا های مختلف بکار می روند . ما در این مقاله شما را با 12 تا از انواع روغن های پخت و پز مفید خوراکی آشنا می کنیم تا شما وقت و مهارت آشپزی خود را با استفاده از روغن نامناسب هدر ندهید . وقتی که حرف از روغن های پخت و پز می شود ، همه چیز می تواند پیچیده و گیج کننده شود ، چرا که تمامی روغن ها به یک روش یکسان استفاده نمی شوند .

روغن مفید خوراکی

دمای پخت متفاوت ، ماندگاری غیریکسان ، سطح ارزش غذایی متفاوت و عطر و طعم مختلف ، همگی از عواملی هستند که می توانند استفاده از روغن های مختلف را گیج کننده و پیچیده کنند . با اینکه روغن های پخت و پز شباهت های اساسی نیز با یکدیگر دارند . همین تفاوت هایی که به آن ها اشاره کردیم می توانند موجب تغییرات اساسی در طعم غذا ها و گاها حتی باعث بد مزه شدن غذای شما شوند . ما در ادامه شما را با لیستی از روغن های پخت و پز رایج و طرز استفاده از آن ها آشنا می کنیم :

1 – روغن نارگیل

روغن مفید خوراکی

روغن نارگیل از روغن هایی است که امروزه ، مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفته است و دلایل خوبی برای این موضوع وجود دارد . استفاده از روغن نارگیل می تواند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشد . شما می توانید روغن نارگیل را روی پوست و موی خود قرار دهید و یا از روغن نارگیل مخصوص پخت و پز در تهیه غذا های خود استفاده کنید . روغن نارگیل می تواند باعث افزایش متابولیسم ، کاهش اشتها و کاهش وزن شود .

روش استفاده : شما می توانید روغن نارگیل را جایگزین روغن های مضری کنید که در طول روز استفاده می کردید . این روغن در کنار مزایای بسیاری که برای بدن شما دارد ، می تواند عطر و طعم بی نظیری را به غذا های شما بدهد . این روغن برای تفت دادن و برشته کردن انواع گوشت و سبزیجات مناسب است و می توان از آن در دمای متوسط استفاده کرد . شما حتی می توانید از این روغن در دم کردن چای و قهوه استفاده کنید و از ترکیب طعم نارگیل با آنها لذت برده ، و از مزایای فوق العاده آن همانند افزایش انرژی استفاده کنید .

نکته مهم : از روغن نارگیل در درست کردن سالاد و مرینیت غذا پرهیز کنید . چرا که این روغن در دمای اتاق جامد می شود و به راحتی فاسد می شود .

2 – روغن زیتون فرابکر

روغن مفید خوراکی

روغن زیتون به طور کلی دو مدل است :

1 – تصفیه نشده که به دو صورت روغن زیتون فرابکر و  روغن زیتون بکر وجود دارد .

2 – تصفیه شده : که همان روغن زیتون معمولی و بی بو است .

روغن زیتون فرابکر یکی از موارد اصلی در برنامه غذایی مدیترانه ای است چرا که بیشترین کیفیت را در میان روغن های زیتون دارد ، که می توان مزه زیتون را در آن چشید . برعکس دیگر انواع روغن زیتون ، در تهیه این روغن از مواد شیمیایی و حرارت استفاده نشده و این روغن حاوی ویتامین ها و مواد معدنی دیگریست که برای بدن مفید هستند .

روش استفاده : برعکس آنچه بیشتر مردم فکر می کنند ، پخت و پز با روغن زیتون فرابکر کار غیرممکنی نیست . درست است که این روغن نقطه جوش متفاوت و کمتری نسبت به دیگر روغن های پخت و پز دارد و در دمای بالا می سوزد و قابل استفاده نیست ، اما می توان در روند پخت غذا از آن استفاده کرد . در واقع روغن زیتون فرابکر یک روغن جانبی و گران قیمت است که می توان از آن در مرینیت کردن انواع گوشت و سبزیجات استفاده کرد . پس بهتر است که روغن زیتون فرابکر را به عنوان دیپ و مایع مرینیت استفاده کرد و از روغن زیتون مخصوص پخت و پز در دمای بالا استفاده کرد .

3. روغن آووکادو

روغن مفید خوراکی

روغن آووکادو در میان روغن ها همه کاره ، خوش طعم و پرطرفدار است . ! برعکس دیگر روغن ها که از پرس سرد دانه هایشان بدست می آیند . این روغن از همان پوره خامه ای آووکادو بدست می آید که در گواکامول ( یک دیپ که از ترکیب پوره آووکادو ، آبلیمو ، پیاز ، نمک و سبزیجات تشکیل می شود . ) استفاده می شود . این روغن سالم و مقوی که ضد التهاب است ، از آسیب های شریانی ، بیماری های قلبی و فشار خون بالا جلوگیری می کند .

روش استفاده : شما می توانید از روغن آووکادو در پختن هر غذایی استفاده کنید . چرا که این روغن نقطه جوش بسیار بالایی دارد و طعم غالبی بر غذا ندارد . برای تهیه این روغن 2 عدد زرده تخم مرغ ، 2 قاشق غذاخوری آبلیمو و یک لیوان پوره آووکادو و نمک را باهم ترکیب کنید . با استفاده از این روغن شما می توانید از اضافه وزن جلوگیری کنید ، زیرا این روغن حاوی نگهدارنده های مصنوعی و شکر نیست .

4. روغن حیوانی

روغن مفید خوراکی

روغن حیوانی مشابه کره آب شده است . در واقع کره ای است که تمام مواد جامد شیر از آن خارج شده است و خاصیت لبنی ندارد و نتیجه یک چربی زرد شفاف است که می توان آن را با دمای بالاتری نسبت به کره گرم کرد . این روغن طی سالیان طولانی و در کشور های مختلف استفاده می شده و می شود . اما اخیرا بخاطر فواید بسیاری که دارد ، بیش از پیش مورد توجه مردم قرار گرفته است و در برنامه های غذایی که لبنیات در آن ها ممنوع است ، استفاده می شود .

افرادی که توانایی هضم لبنیات را ندارند می توانند به جای کره از این روغن استفاده کنند که حاوی شیر نیست . این روغن یک منبع غنی برای ویتامین های محلول در چربی است و طعمی متفاوت نسبت به کره دارد . از آنجا که این روغن تماما از چربی تشکیل شده است ، می بایست با دقت و به اعتدال استفاده شود .

روغن حیوانی در سه نوع گاوی ، گوسفندی و مخلوط یافت می‌شود :

روغن حیوانی گوسفندی : این روغن از شیر گوسفند تهیه می‌شود و عطر و طعم تند و تیزو طبع سردی دارد درست برخلاف خود شیر و گوشت گوسفند که طبع گرمی دارند . قیمت آن نیز به دلیل کمیاب بودن شیر گوسفند نسبت به شیر گاو ، گرانتر است . رنگ روغن گوسفندی، متمایل به سفید بوده و در دمای اتاق شل‌تر از دو روغن دیگر است .

روغن حیوانی گاوی : این روغن که عطر و طعم ملایمی دارد از شیر گاو به دست می‌آید و برخلاف گوشت گاو و گوساله که دارای طبع سرد هستند ، طبع گرمی دارد . رنگ روغن گاوی ، زرد پررنگ است و در دمای اتاق سفت‌تر از دو روغن دیگر می‌باشد .

روغن حیوانی مخلوط : این روغن، ترکیبی از روغن گاوی و گوسفندی است و از هر نظر ویژگی‌هایش نیز بین این دو روغن ، قرار می‌گیرد .

روش استفاده : روش استفاده از روغن حیوانی درست همانند روش استفاده از کره است . این روغن بخاطر نقطه جوش بالا می تواند به شکل های مختلف و در غذا های مختلف استفاده شود . یکی دیگر از مزایای روغن حیوانی این است که می توانید آن را با خیال راحت در دمای اتاق نگه داری کنید و نگران فاسد شدن آن نباشید . دلیل وجود این مزیت این است که این روغن حاوی لبنیات نیست . شما می توانید با این روغن برنج بپزید ، در ماهیتابه و برای سرخ کردن از آن استفاده کنید ، در واقع از این روغن می توان در هر نوعی از پخت و پز استفاده کرد .

5. روغن تخم کدو

روغن مفید خوراکی

روغن تخم کدو یک روغن پر خاصیت است که حاوی ویتامین های A ، K ، E و اسید های چرب امگا-3 و امگا-6 است . این روغن به رنگ سبز است و طعمی آجیلی دارد و برای تهیه غذا مناسب است .

روش استفاده : بهترین روش برای استفاده از روغن تخم کدو ، تفت دادن و پخت و پز در دمای کم است . چرا که این روغن می تواند مواد مغذی خود را در اثر گرمای زیاد از دست بدهد . این روغن را می توانید در تهیه سالاد ، به عنوان دیپ ، به عنوان ماده مرینیت و حتی در کنار بستنی نوش جان کنید .

6. روغن گردو

روغن مفید خوراکی

یکی دیگر از روغن های مفید خوراکی ، روغن گردو است . گردو ها منابعی سرشار از مواد مغذی هستند، آنها حاوی اسید های چرب امگا-3 ، آهن ، زینک ، کلسیم و منیزیم هستند . روغن گردو بسیار غنی است و طعمی آجیلی دارد . برنامه های غذایی که در خود گردو و روغن گردو دارند ، ثابت کرده اند که می توانند موجب کاهش استرس شوند و از فشار خون بالا جلوگیری کنند .

روش استفاده : از روغن گردو نباید در پخت و پز استفاده کرد . چرا که این روغن پس از پخت، تلخ می شود. اما این روغن را می توان در تهیه کردن سالاد ، پاستا و حتی در کنار دسر های شکلاتی استفاده کرد . برای مثال شما می توانید یک لیوان فندق تفت داده شده را به همراه دو قاشق غذاخوری پودر کاکائو ، یک قاشق غذاخوری شیره افرا و یک قاشق غذاخوری روغن گردو در مخلوط کن ریخته و سپس در یخچال قرار دهید و ماده بدست آمده سرد شده را به عنوان دسر میل کنید .

7. روغن هسته انگور

روغن مفید خوراکی

شما ممکن است تاکنون اسم روغن هسته انگور را در میان محصولات آرایشی و بهداشتی شنیده باشید . نکته ای که وجود دارد این است که روغن هسته انگور مخصوص پخت و پز به همان میزان کاربردی و مفید است که روغن هسته انگور مخصوص پوست و مو کاربردی و مفید می باشد . یکی دیگر از 12 روغن های مفید خوراکی ، روغن هسته انگور است .

این روغن ساده ، طعمی مشهود ندارد و بر دیگر طعم ها غالب نمی شود و همچنین ، قیمتی ارزان تر نسبت به روغن زیتون فرابکر دارد . در هنگام خرید این روغن ، اطمینان حاصل کنید که نسخه آشپزخانه ای آن را تهیه می کنید که برای پخت و پز و درست کردن غذا مناسب است . این روغن منبعی مناسب برای اسید های چرب و ویتامین C است . این روغن را به اعتدال استفاده کنید و از مصرف زیاد آن خودداری کنید ، چرا که میزان بالای امگا-6 این روغن می تواند موجب التهاب و اضافه وزن شود .

روش استفاده : روغن هسته انگور نقطه جوش بالایی دارد و می توان آن را به هر روشی استفاده کرد . تفت دادن ، سرخ کردن ، برشته کردن ، مرینیت گوشت و تهیه سالاد همگی از روش های استفاده این روغن هستند . شما همچنین می توانید از این روغن برای کاراملی کردن پیاز و قارچ استفاده کنید .

8. روغن بادام زمینی

روغن مفید خوراکی

یکی دیگر از 12 روغن های مفید خوراکی ، روغن بادام زمینی است که طعمی شیرین و آجیلی دارد و با اینکه کالری زیادی دارد ، چربی اشباع شده آن کم است . این روغن از اسید های چرب غیر اشباع شده تشکیل شده که میزان کلسترول بد را در بدن کاهش داده و کلسترول خوب را جایگزین آن می کند . از این روغن بطور منظم در پخت و پز استفاده نکنید چرا که میزان امگا-6 بالای آن می تواند تعادل بین امگا-3 و امگا-6 بدن شما را بهم بریزد و سلامت شما را به خطر بیاندازد . از نسخه های تصفیه نشده و پرس سرد داده شده این روغن استفاده کنید و به تبلیغاتی که در رابطه با نسخه های تصفیه شده این روغن می شود توجهی نکنید . ممکن است که قیمت نسخه تصفیه نشده این روغن بیشتر باشد ، اما سلامتی شما از هر هزینه ای مهم تر است .

روش استفاده : این روغن مفید خوراکی در تهیه غذا های آسیایی بسیار رایج است و می توان انرا به روش های مختلفی مورد استفاده قرار داد . از آنجا که نقطه جوش این روغن بالاست ، سرخ کردن یکی از استفاده های اصلی این روغن است ، ما به شما پیشنهاد می کنیم که از روغن بادام زمینی برای سرخ کردن مرغ و سبزیجات استفاده کنید .

9. روغن کنجد

روغن مفید خوراکی

روغن کنجد حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان است که برای بدن مفید هستند . این روغن موجب کاهش فشار خون ، کاهش قند خون و بهتر شدن پوست می شود . طعم روغن کنجد بسیار متفاوت تر از دیگر روغن هاست و می توان طعم آن را در غذا تشخیص داد، این روغن می تواند 17 درصد از ویتامین K مورد نیاز بدن را در طول روز تامین کند که برای استخوان ها مفید است و از لخته شدن خون جلوگیری کند . روغن کنجد مخصوص پخت و پز جدا از روغن کنجد عادی است .

روش استفاده : روغن کنجد مخصوص پخت و پز، نقطه جوشی معادل 410 درجه دارد که آن را برای هر نوع آشپزی مناسب می سازد . روغن کنجد پرس سرد داده شده طعمی بی نظیر در سالاد ، ماده مرینیت و… دارد و روغن کنجد مخصوص پخت و پز طعمی مشهود را به غذا های مختلف ، به ویژه غذا های آسیایی می دهد .

10. روغن دانه کتان

روغن مفید خوراکی

با اینکه روغن دانه کتان خواص بسیار زیادی برای خوراکی دارد و مفید است ، طعم آن بین مردم محبوب نیست . تحقیقات نشان داده است که خوردن روغن دانه کتان ، مزایای بسیاری دارد که یکی از آنها ، تاثیر مثبت آن بر روی دستگاه گوارش است . برخی می گویند که استفاده از این روغن ، یبوست را به شکل طبیعی از بین می برد . این روغن همچنین می تواند برای افرادی که کلسترول بالا دارند و یا به عارضه های قلبی دچار شده اند ، مفید باشد .

روش استفاده : این روغن نقطه جوش بسیار پایینی دارد و با کمترین حرارتی می تواند عطر و طعم بدی را از خود منتشر کند . بهتر است که از این روغن برای پخت و پز استفاده نشود و تنها در تهیه کردن اسموتی ها و سالاد استفاده شود .

11. روغن تخمه آفتابگردان

روغن مفید خوراکی

روغن تخمه آفتابگردان یکی از معروف ترین روغن های دنیاست که مصرف به اندازه آن می تواند خواص چشم گیری را برای سلامت بدن داشته باشد . این روغن برای مبارزه با سرطان ، کاهش کلسترول بد و افزایش انرژی مناسب است و روغن مفید خوراکی به حساب می آید .

روش استفاده : این روغن دارای نقطه جوش بالاییست و برای پختن ، سرخ کردن ، تفت دادن و برشته کردن گوشت ، مرغ ، ماهی و… مناسب است .

12. روغن سبزیجات

پس از شنیدن کلمه سبزیجات در نام این روغن ، قطعا با خود فکر می کنید که استفاده از این روغن برای شما مفید است . اما نگذارید که اسم آن شما را گول بزند . بیشتر کمپانی هایی که این روغن را تولید می کنند در واقع تنها به فرآوری و تصفیه عصاره های دانه های مختلف می پردازند . این روغن سوال برانگیز می تواند موجب بهم ریختن تعادل میزان اسید های چرب امگا-3 و امگا-6 در بدن شما شود که زمینه ایجاد سرطان و عارضه های قلبی در بدن است .

روش استفاده : بهترین روش استفاده از این روغن ، استفاده نکردن از آن است . ! این دلیلیست که ما این روغن را در انتهای این لیست به شما معرفی کردیم . روغن های خوش طعم و مفیدی در صفحات قبل معرفی شدند که برای شما ضرری ندارند و می توان از آن ها برای پخت و پز ، تهیه دسر ، پاستا ، دیپ ، سالاد و … استفاده کرد . پس دلیلی ندارد که شما از این روغن مضر استفاده کنید . !

توصیه های نهایی در استفاده از این 12 روغن مفید خوراکی :

هیچوقت استفاده نکنید : روغن سبزیجات .

هر حرارتی می توانید آن را استفاده کنید : روغن آفتابگردان ، روغن کنجد ، روغن بادام زمینی ، روغن هسته انگور ، روغن حیوانی ، روغن آووکادو .

در حرارت متوسط استفاده کنید : روغن نارگیل .

در حرارت کم استفاده کنید : روغن تخم کدو ، روغن زیتون فرابکر .

بدون حرارت استفاده کنید : روغن دانه کتان .

با حرارت و یا بدون حرارت استفاده کنید : روغن کنجد ، روغن تخم کدو ، روغن آووکادو ، روغن زیتون فرابکر .

دسته بندی تغذیه و سلامتی کتاب رویال طعم
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت