ویتامین D و مزایای آن برای بدن

farnoodfiroozbakht1993farnoodfiroozbakht1993

ویتامین D یکی از ویتامین های محلول در چربی می باشد که در خانواده ای متشکل از ویتامین D1، D2 و D3 است .

بدن شما زمانی که در معرض نور خورشید قرار می گیرد به شکل طبیعی ویتامین دی تولید می کند . شما همچنین برای اطمینان از کافی بودن میزان این ویتامین در بدن خود ، می توانید آن را از خوردن غذا ها و مکمل های مختلف دریافت کنید .

ویتامین D و مزایای آن برای بدن

ویتامین D از وظیفه های مهم و متعددی در بدن شما برخوردار است . از مهم ترین وظیفه های این ویتامین می توان به تنظیم میزان کلسیم و فسفر جذب شده توسط بدن و تسهیل سیستم دفاعی بدن اشاره کرد . جذب کافی ویتامین D برای رشد کلی بدن ، استخوان ها ، دندان ها و همچنین مقاومت بدن در مقابل بیماری های مختلف مهم است .

  • در ادامه این مقاله ما در رابطه با مزایای ویتامین D برای بدن ، میزان ویتامین دی مورد نیاز بدن و مواد خوراکی که شامل ویتامین D هستند ، اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم پس تا انتها با ما همراه باشید .

1. ویتامین D می تواند با بیماری های مختلف مبارزه کند

کم کردن خطر ابتلا به بیماری MS : یک تحقیق در سال 2018 نشان داد که کم بودن میزان ویتامین D در بدن با احتمال خطر ابتلا به بیماری MS در ارتباط است .

کم کردن خطر ابتلا به عارضه های قلبی : کم بودن میزان ویتامین D در بدن با ابتلا به عارضه های قلبی نظیر فشار خون ، نارسایی قلبی و سکته در ارتباط است . اما دلیل ارتباط ویتامین دی با این بیماری ها هنوز در هاله ای از ابهام است . برخی از دانشمندان بر این باورند که کمبود ویتامین دی به بروز این بیماری ها کمک می کند و برخی دیگر می گویند کمبود این ویتامین در بدن ، صرفا به تشدید بیماری های مختلف کمک می کند که یکی از آنها عارضه های قلبی است .

جلوگیری از تشدید بیماری های مختلف : تحقیقات مختلف نشان داده است که یکی از مزایای ویتامین D جلوگیری از تشدید بیماری هایی نظیر آنفولانزا و کوید-19 است . هرچند حقیقت و درستی این موضوع بطور کامل اثبات نشده است اما یک تحقیق اخیرا اثبات کرده است که کمبود ویتامین دی می تواند باعث حاد شدن سندروم دیسترس تنفسی شود .

پشتیبانی از سیستم دفاعی بدن : کسانی که دچار کمبود ویتامین D هستند ، اکثرا دچار ابتلا به بیماری های خود ایمنی همانند روماتیسم مفصلی ، دیابت نوع 1 و بیماری التهابی روده می شوند .

2. ویتامین D باعث تنظیم خلق و خو و کاهش میزان افسردگی می شود

بر اساس تحقیقات اخیر ، مشخص شده است که ویتامین دی نقش مهمی در تنظیم خلق و خو و کاهش میزان افسردگی دارد . از میان 7534 فرد که اثرات افسردگی در آنها دیده می شد ، آنهایی که از مکمل های ویتامین D استفاده کردند . به مرور متوجه تغییراتی مثبت در رفتار خود شدند. مکمل های ویتامین دی همچنین برای کسانی که هم دچار افسرگی شده اند و هم کمبود ویتامین D دارند مناسب است و پیشنهاد می شود .

یک تحقیق دیگر نشان می دهد که کاهش میزان ویتامین دی می تواند خطر ایجاد بیماری فیبرومیالژیا ، افسردگی و اضطراب را بیشتر کند .

3. ویتامین D می تواند به کاهش وزن کمک کند

کسانی که دچار اضافه وزن زیاد می شوند، اغلب دچار کاهش میزان ویتامین دی نیز می شوند .

در یک تحقیق مشخص شد که از میان کسانی که تصمیم به رژیم برای کاهش وزن گرفتند، آنهایی که در کنار رژیم خود از مکمل های ویتامین D استفاده کردند ، وزن بیشتری کم کردند و میزان چربی بدنشان پایین تر آمده است .

در یک تحقیق قدیمی تر ، مشخص شد کسانی که بطور روزانه از مکمل های کلسیم و ویتامین دی استفاده می کنند ، نسبت به کسانی که از این مکمل ها استفاده نمی کنند، وزن بیشتری کم کردند . دلیل این موضوع کاهش اشتهایی است که پس از جذب کلسیم و ویتامین D بوجود می آید .

کمبود ویتامین D

فاکتور های متعددی هستند که می توانند روی جذب ویتامین دی توسط بدن شما تاثیر بگذارند، اگر شما هم شرایطی مشابه موارد زیر داشته باشید، ممکن است نتوانید ویتامین دی کافی از نور خورشید جذب کنید :

1. زندگی در منطقه ای که آلودگی هوا در آن زیاد است .

2. استفاده از کرم ضد آفتاب

3. گذراندن بیشتر وقت خود در خانه

4. زندگی در شهر های بزرگ که ساختمان ها جلوی تابش نور خورشید به شما را بگیرد .

5. داشتن پوستی تیره ( هرچقدر میزان رنگدانه ملانین در بدن شما بیشتر باشد، میزان ویتامین Dدی که از نور خورشید جذب بدنتان می شود کمتر است . )

فاکتور هایی که در بالا به آنها اشاره شد می تواند خطر کمبود ویتامین را در شما افزایش دهد ، برای همین است که جذب ویتامین دی از منابعی بجز خورشید ( مانند مکمل ها، غذا ها و… ) هم پیشنهاد می شود .

ویتامین D و مزایای آن برای بدن

علائم کمبود ویتامین D چیست ؟

از علائم کمبود ویتامین دی در بزرگسالان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

1. خستگی ، درد و تیر کشیدن اندام مختلف بدن .

2. ضعف و درد استخوان ها و ماهیچه های بدن .

3. استرس ، اضطراب و نگرانی .

یک کارمند حرفه ای بهداشت و درمان می تواند با گرفتن یک تست خون ، متوجه کمبود ویتامین D در بدن شما بشود . اگر شما دچار کمبود این ویتامین شده باشید ، پزشک مربوطه از شما عکس های X-RAY می گیرد تا میزان استحکام استخوان های شما را بررسی کند .

اگر شما دچار کمبود ویتامین دی شده باشید . پزشک مربوطه برای شما مکمل های این ویتامین را تجویز می کند . اگر شدت کمبود ویتامین D زیاد باشد و شما دچار فقر این ویتامین شده باشید . احتمالا باید از آمپول و قرص ها و شربت های ویتامین دی بطور مرتب استفاده کرده و همچنین در معرض نور آفتاب قرار بگیرید و رژیم غذایی خود را مملو از خوراکی هایی کنید که حاوی این ویتامین هستند .

خطرات جذب بیش از حد ویتامین D

هرچند که جذب بیش از حد ویتامین D توسط نور آفتاب و یا غذا خوردن امکان پذیر نیست چرا که بدن شما توانایی تنظیم میزان این ویتامین را دارد . زیاده روی در استفاده از مکمل های ویتامین D می تواند موجب مسمومیت شود .

مسمومیت ویتامین دی باعث افزایش بی رویه میزان کلسیم در خون شما می شود، افزایش میزان کلسیم در خون عوارض زیر را به همراه دارد :

1. حالت تهوع

2. بی حسی

3. استفراغ

4. دل درد

5. کم آبی بدن و تشنگی

6. سرگیجه

لیستی از غذاهایی که شامل ویتامین D هستند

ویتامین D و مزایای آن برای بدن

برخی غذا ها به شکل طبیعی حاوی ویتامین D هستند و برخی دیگر با آن غنی شده اند ، شما می توانید لیستی از غذا ها و خوراکی هایی که شامل این ویتامین هستند را در اینجا مشاهده کنید :

1. ماهی سالمون

2. ماهی ساردین

3. شاه ماهی

4. تن ماهی

5. روغن ماهی کاد

6. جگر گاو

7. زرده تخم مرغ

8. میگو

9. قارچ

10. شیر ( غنی شده ) .

11. غلات صبحانه ( غنی شده ) .

12. ماست ( غنی شده ) .

13. آب پرتقال ( غنی شده ) .

دریافت میزان کافی ویتامین D از طریق نور خورشید و خوراکی های بالا می تواند کار سختی باشد . برای همین استفاده از مکمل های این ویتامین به طور هفتگی و یا ماهانه پیشنهاد می شود .

چقدر ویتامین D نیاز دارید ؟

در رابطه با اینکه هر فرد به چه میزان ویتامین D نیاز دارد بحث های زیادی صورت گرفته است . تحقیقات اخیر نشان می دهد که میزان ویتامین دی که ما باید دریافت بکنیم بیشتر از چیزیست که تحقیقات گذشته نشان می داد .

بعضی از اختلاف نظر ها و بحث هایی که در رابطه با جذب این ویتامین صورت گرفت است عبارتند از :

1. متعارف سازی روش های اندازه گرفتن سطح این ویتامین در بدن .

2. تفاوت میان تست ها و تشخیص میزان این ویتامین در بدن

3. تعیین مفهوم کمبود ویتامین D .

4. فرق غربالگری و درمان .

سرم های خونی حاوی 50-100 نانومول بر لیتر ویتامین دی هستند . میزان ویتامین دی که شما نیاز دارید وابسته به سطح خونتان می تواند متفاوت باشد . رژیم غذایی پیشنهادی برای ویتامین D به شرح زیر است :

نوزادان ( 0-12 ماه ) : 10 میکروگرم ( 400 IU )

کودکان و نوجوانان ( 1-17 سال ) : 15 میکروگرم ( 600 IU )

بزرگسالان ) 70-18 سال ) : 15 میکروگرم ( 600 IU )

بزرگسالان ) بالای 70 سال ) : 20 میکروگرم ( 800 IU )

زنان باردار و شیرده : 15 میکروگرم ( 600 IU )

نتیجه گیری

ویتامین D دارای مزایای بسیاری است . این ویتامین می تواند ریسک ابتلا به بیماری های متعدد را کاهش داده ، خلق و خوی شما را بهتر کرده و باعث کاهش افسردگی می شود و می تواند به کاهش وزن کمک کند .

دریافت ویتامین دی تنها از طریق غذا و نور خورشید می تواند کار سختی باشد . پس بهتر است از زیر نظر پزشک از مکمل های ویتامین دی نیز استفاده کنید .

دسته بندی اطلاعات عمومی کتاب رویال طعم
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت