الگوی غذایی فستینگ

farnoodfiroozbakht1993farnoodfiroozbakht1993

الگوی غذایی فستینگ Fasting در حال حاضر یکی از معروف ترین ترند های سلامت و بدنسازی است که مردم از آن برای کاهش وزن ، افزایش سلامتی و ساده کردن سبک زندگی خود استفاده می کنند .

الگوی غذایی فستینگ چیست ؟

تحقیقات نشان داده است که فستینگ می تواند تاثیر بسزایی روی بدن و مغز ما بگذارد . همچنین می تواند به طولانی تر شدن عمر ما کمک کند .

الگوی غذایی فستینگ چیست ؟

فستینگ به الگویی از غذا خوردن گفته می شود که شامل دوره هایی از غذا خوردن و غذا نخوردن ( چیزی شبیه به روزه داری ) است .

تمرکز فستینگ بر روی غذایی که می خورید نیست . بلکه روی زمانیست که غذا می خورید ؛ از این رو نمیتوان فستینگ را نوعی رژیم دانست . بلکه باید آن را الگوی خاصی از غذا خوردن نام برد .

رایج ترین متد فستینگ بین ۱۶ تا ۲۴ ساعت به مدت ۲ روز در هفته است . در طول تکامل بشریت ، فستینگ به عنوان نوعی تمرین برای به چالش کشیدن صبر و مقاومت نیز شناخته میشد . از آنجا که در دوران باستان سوپرمارکت و یخچال برای ذخیره و خرید و فروش غذا وجود نداشته است ، گاهی مردم مجبور بودند که برای مدت خاصی غذا نخورند .

این موضوع به بشریت کمک کرد که بتوانند بدون خوردن غذا برای دوره های طولانی زنده بمانند .

فستینگ همچنین می تواند جنبه های مذهبی یا عرفانی داشته باشد . برای مثال مسلمانان ، مسیحیان ، یهودی ها و بودایی ها روزه میگیرند .

الگوی غذایی فستینگ چیست ؟

متد های فستینگ :

روش ۸/۱۶ : در این متد شما باید صبحانه نخورید . و برای ۸ ساعت مجاز به خوردن غذا هستید و سپس به مدت ۱۶ ساعت باید از خوردن هر چیز خودداری کنید .

خوردن – نخوردن – خوردن : در این مدت به مدت ۲۴ ساعت برای ۲ روز در هفته شما مجاز به خوردن غذا نیستید .
مثال : از شام امشب تا شام فردا شب .

رژیم ۵ : ۲ : در این متد شما به مدت ۲ روز غیر متوالی در هفته مجاز به دریافت ۵۰۰ – ۶۰۰ کالری هستید ، و باقی روز ها میتوانید به روال قبل غذا بخورید .

نکته قابل توجه این است که با توجه به اینکه شما محدودیت خاصی از لحاظ نوع غذایی که میخورید ندارید اما در نهایت باید سعی کنید مقدار بیشتری سبزیجات و غذای سالم میل کنید .

چگونه برای فستینگ آماده شویم :

۱ . برای وعده های غذایی خود از پیش برنامه ریزی کنید میتوانید از مواد خوراکی حاضری و قابل دسترس همانند سیب ، پنیر ، بیسکوییت ، کره بادام زمینی و یا گوشتی که در فریزر دارید استفاده کنید . تا همیشه برای زمانی که مجاز به غذا خوردن هستید یک وعده آماده داشته باشید .

۲ . شب ها زود بخوابید٬ خوابیدن در زمان مناسب یکی از نکات اصلی در وزن کم کردن است ، زیرا که خواب کافی در شب تاثیر مستقیم بر روی کنترل وزن ، تسکین بیماری های مزمن و افزایش فواید متابولیک دارد . پس بعد از آخرین وعده غذایی ، مسواک بزنید ، کامپیوتر و تلویزیون را خاموش کنید . گوشی خود را روی حالت “ سایلنت ” قرار دهید و به ریزه خواری های شبانه شب بخیر بگویید ! .

آیا فستینگ برای بدن ضرر دارد؟

بنظر نمیرسد که فستینگ برای مدت طولانی ، صدمه جدی یا شدیدی به بدن انسان وارد کند . با توجه به این موضوع ، اگر خوردن غذا در یک مدت معین از روز به شما کمک می کند که وعده های خود را با استراتژی بهتری برنامه ریزی کنید یا شب ها زودتر بخوابید . فستینگ برای شما مفید است .

زمانی که شما میدانید تنها در زمان مشخصی مجاز به خوردن غذا هستید . برنامه ریزی برای وعده های غذایی خود را در اولویت قرار می دهید و این موضوع از اتلاف وقت و ریزه خواری های گاه و بی گاه حتی زمانی که روزه نیستید ، جلوگیری خواهد کرد .

چه کسانی باید از فستینگ صرف نظر کنند :

در سرفصل قبل متوجه شدیم که فستینگ نمی تواند صدمه جدی به بدن وارد کند . اما این موضوع شامل تمامی افراد نمی شود . اگر شما کم وزن هستید ، سوء تغذیه دارید و یا در گذشته مشکلات گوارشی ، کم اشتهایی و … داشتید ، باید از فستینگ صرف نظر کنید . و یا زیر نظر یک متخصص تغذیه آن را دنبال کنید ؛ در غیر این صورت ممکن است با مشکل مواجه شوید .

دسته بندی تغذیه و سلامتی کتاب رویال طعم
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت