بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه در طول زمان

farnoodfiroozbakht1993farnoodfiroozbakht1993

آشپزخانه ها طی دهه های اخیر به طرز چشم گیری تغییر کرده اند . با پیدایش تکنولوژی های جدید ، تغییر عادات و گرایش های غذایی مردم ، مجموعه بی انتهایی از وسایل و دستگاه های جدید در آشپزخانه ها نمایان شد . در این مقاله ما به معرفی و بررسی بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه می پردازیم که از ۱۹۲۰ تا کنون و طی دهه های متوالی روی نحوه پختن غذا ها تاثیر بسزایی داشتند و شکل و شمایل آشپزخانه های ما را هم تحت تاثیر قرار دادند .

بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه در طول زمان

توستر های اتوماتیک : (۱۹۲۰)

بعد از جنگ جهانی اول ، شکل و شمایل آشپزخانه و وسایل آشپزخانه ها در آمریکا ، انگلیس و بقیه کشورهای دنیا شروع به تغییر کرد . با حضور بیشتر زنان در جامعه به عنوان نیروی کار ، کمبود ابزار آشپزخانه ای که هم جمع و جور باشند و هم باعث صرفه جویی در زمان بشوند ، دیده می شد . در همان سال ها بود که توستر های اتوماتیک روانه بازار شدند . دستگاه های برقی ای که می توانستند دو طرف نان را در کمترین زمان ممکن برشته کنند . تا سال ۱۹۲۶ ، این دستگاه های دوست داشتنی و کاربردی در آشپزخانه بیشتر مردم وجود داشتند .

بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه در طول زمان

همزن برقی : (۱۹۲۰)

یکی دیگر از وسایل جذابی که در دهه ۲۰ میلادی روانه بازار شد و باعث صرفه جویی بیشتر در زمان می شد ، همزن برقی بود . هم زدن خمیر و کره با دست یکی از کار های طاقت فرسایی بود که می توانست دست هر کسی را به درد آورد . اما برای آنهایی که از توان مالی خوبی برخوردار بودند . همزن برقی جدید شرکت KitchenAid ٬ بدرودی بر این کار طاقت فرسا و سخت بود . همزن برقی در سال ۱۹۱۹ اختراع شد . اما اولین همزن برقی جمع و جور و سبک در سال ۱۹۲۷ توسط کمپانی KitchenAid  تحت عنوان “ Model G ” روانه بازار شد و فروش خوبی را تجربه کرد .

اجاق گاز  AGA: (۱۹۲۰)

AGA یک کمپانی بود که در اوایل دهه ۲۰ میلادی تاسیس شد . هدف AGA این بود که آشپزی و پخت و پز را آسان تر کند و صرفه جویی در زمان از دیگر اولویت های آن بود . مخترع اجاق گاز AGA مردی سوئدی به اسم “دکتر گستاو دالن” بود که بینایی خود را طی یک حادثه از دست داده بود و خانه نشین شده بود .

یکی از روز ها که او در خانه بود متوجه شد همسرش از اجاق گاز فرسوده ای که دارند خسته شده است . این شد که دالن تصمیم به طراحی یک اجاق گاز گرفت که از چدن ساخته شده بود و می توانست برای مدت طولانی تری داغ بماند . آوازه این دستگاه به سرعت در بریتانیا پیچید و در اواخر دهه ۲۰ میلادی ، حتی فراتر از بریتانیا پیش رفت و طی دهه های متوالی در سطح جهان معروف شد .

مخلوط کن برقی : (۱۹۳۰)

دهه ۳۰ میلادی هم مشابه دهه ۲۰ میلادی پیش می رفت . دستگاه های جدید و کاربردی روز به روز بیشتر می شدند و روی کابینت های مردم را پر می کردند . یکی از این دستگاه ها مخلوط کن برقی بود که ابتدا در سال ۱۹۲۰ توسط “استیون پاپلاوسکی” برای میکس کردن میلک شیک اختراع شد . اما تا سال ۱۹۳۷ طول کشید تا یک نسخه شیک و جمع و جور از این دستگاه روانه بازار شود و بتواند در آشپزخانه اکثر مردم قرار بگیرد .

فر برقی : (۱۹۳۰)

سریع٬ اقتصادی و ساده تر از همیشه؛ سه ویژگی فرهای برقی جدیدی بود که در دهه ۳۰ میلادی در خانه اکثر مردم آمریکا و انگلیس وجود داشت . البته که این دستگاه ابتدا در قرن ۱۹ام اختراع شد اما حدود ۱۰۰ سال طول کشید که یک نسخه خانگی از آن تولید شود و به فروش برسد . برق حالا داشت به یکی از عناصر حیاتی در خانه ها تبدیل میشد و زندگی بدون آن دشوار شده بود .

بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه در طول زمان

یخچال : (۱۹۴۰)

در اوایل دهه ۴۰ میلادی و پیش از جنگ جهانی دوم بود که تکنولوژی با سرعت باور نکردنی ای در حال پیشرفت بود . قطعا یکی از بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه یخچال بوده است . اولین یخچال خانگی در سال ۱۹۱۰ معرفی شد . اما هر کسی توان کافی برای خرید آن را نداشت . بعد تر و در دهه ۴۰ بود که کمپانی هایی همانند Whirlpool توانستند نسخه اقتصادی و کارآمد تری از این دستگاه ها را روانه بازار کنند و این شد که بیش از ۴۵ درصد مردم آمریکا تا اواسط دهه ۴۰ صاحب یک یخچال شدند . البته که یخچال ها در آن دوره بسیار متفاوت تر و کوچک تر از الان بودند .

ظروف پلاستیکی : (۱۹۴۰)

تصور زندگی بدون ظروف پلاستیکی دشوار است . این ظروف سبک ، ارزان و جمع و جور که می توان از آنها برای نگه داشتن اضافه غذا و یا حتی بسته بندی غذا استفاده کرد . یک معجزه برای زنان شاغلی که کار های خانه را نیز انجام می دادند . شاید این اختراع به پیچیدگی دستگاه هایی همانند یخچال یا اجاق گاز نبود . اما قطعا به همان اندازه کاربردی است .

بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه در طول زمان

کتری اتوماتیک : (۱۹۵۰)

زنان خانه دار دهه ۵۰ میلادی وقت کافی برای منتظر ماندن و تماشای جوشیدن آب نداشتند . با اینکه کتری های برقی ابتدا در قرن ۱۹ اختراع شدند ، تا اواسط دهه ۵۰ طول کشید تا راسل هابز نسخه ای از آن ها را بسازد که پس از جوشاندن آب بطور اتوماتیک خاموش شود . این محصول  با شعار “ کتری ای که خودش مواظب خودش است . ” به فروش رسید و نوید یک تجربه بی خطر و سریع را می داد و یکی از بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه است .

بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه در طول زمان

ماشین ظرفشویی : (۱۹۵۰)

تاریخچه ماشین ظرفشویی طولانی تر از چیزیست که فکر می کنید . اولین ماشین ظرفشویی در سال ۱۸۹۰ توسط یک زن آمریکایی به اسم “ جوزف گاریس کاچران ” اختراع شد که یکی از بهترین و راحت کننده ترین اختراعات وسایل آشپزخانه است . او که از سرعت شستن ظرف خدمتکاران خود ناراضی بود ؛ تصمیم گرفت این دستگاه را برای صرفه جویی در زمان اختراع کند . نسخه های اولیه ماشین های ظرفشویی شکل و شمایل متفاوتی داشتند و شما باید ظرف ها را از بالا وارد دستگاه می کردید .

چهره آشنایی که از ماشین های ظرفشویی در خاطر دارید از دهه ۲۰ توسط شرکت آلمانی Miele شروع به تولید کردن گرفت . اما در دهه ۵۰ میلادی و بعد از جنگ جهانی دوم بود که این دستگاه در جامعه رواج پیدا کرد و اکثر مردم صاحب یکی از آنها شدند.

بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه در طول زمان

ماهیتابه نچسب : (۱۹۵۰)

یکی دیگر از بهترین و پرکاربردترین وسایل آشپزخانه انواع ماهیتابه و قابلمه های نچسب می باشد . ایده ماهیتابه نچسب ، زاده فکر مارک گریگور بود . زمانی که همسرش او را به چالش کشید که ماهیتابه ای نچسب بسازد . گریگور با استفاده از پلیمر تفلونی که در ابزار ماهی گیری وجود دارد موفق به اختراع این ماهیتابه شد . پس از موفقیت در ساختن این ماهیتابه ، گریگور در سال ۱۹۵۶ برند خود را با نام “ Tefal ” معرفی کرد . برند های دیگر هم دنباله نبوغ وی را گرفتند و به تولید ماهیتابه های نچسب رو آوردند .

بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه در طول زمان

ماکروویو : (۱۹۶۰)

بدون شک مادر تمامی وسایل آشپزخانه ای که نوید صرفه جویی در زمان را می دهند ، ماکروویو است . یکی دیگر از بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه که ایده اختراعش به شکل تصادفی شکل گرفت . “پرسی لبران اسپنسر” یک مهندس بود که تخصصش کار با مگنترون و آهنربا بود . در دهه ۴۰ زمانی که او در حال آزمایش روی مگنترون ها بود ، متوجه شد که تشعشعاتی که وی در معرض آن قرار داشته است باعث شده تا شکلاتی که در جیبش بوده است آب شود . !

طولی نکشید که او تصمیم گرفت تا نسخه اولیه از ماکروویو را تولید کند . تبلیغات ماکروویو تا اواخر دهه در تلویزیون قابل مشاهده بودند . اما تا دهه ۶۰ طول کشید تا ماکروویو ها بتوانند در کنار دیگر وسایل آشپزخانه و روی کابینت ها قرار بگیرند .

بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه در طول زمان

غذاساز : (۱۹۷۰)

یکی دیگر از وسایل آشپزخانه قهرمان های صرفه جویی در زمان و یکی دیگر از بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه ، دستگاه چندکاره غذاساز است . برای اولین بار کار های وقتگیر و سختی همانند خرد کردن ، رنده کردن و برش دادن را می شد تنها با یک دستگاه جمع جور و به سرعت انجام داد . غذاساز Cuisinart یک موفقیت بود . اما برند های دیگر همانند Braun خلاقیت بیشتری به خرج دادند و با اضافه کردن ویژگی ها و کارایی های جدید ، غذاساز را از یک خواسته به یک نیاز تبدیل کردند .

دستگاه آبمیوه گیر : (۲۰۰۰)

دستگاه های آبمیوه گیری که در دهه ۹۰ میلادی معرفی شدند یکی دیگر از بهترین اختراعات وسایل آشپزخانه به حساب می آیند . بسیار متفاوت تر از آبمیوه گیرهای قدیمی ای بودند که دست آدم را خسته می کردند . این دستگاه های جدید در کنار سرعت بیشتر و آبگیری بهتر ، روش استفاده بسیار راحت تری داشتند و به سرعت در آشپزخانه های مردم جاگیر شدند .

هواپز : (۲۰۱۰)

تا قبل از سال ۲۰۱۰ ، چیپس های سالم چیزی بیشتر از یک رویا نبودند . اما با ظهور هواپز ها این رویا به حقیقت پیوست . اکنون تنها با استفاده از یک قاشق چای خوری روغن و با گردش هوای بسیار داغ ، می شود بافت سرخ شده ای مشابه یک سرخ کن را بدست آورد . با این تفاوت که کالری غذایی که در هواپز سرخ می شود بسیار کمتر از غذاییسست که در سرخ کن ، سرخ می شود . این وسیله آشپزخانه اختراع شرکت Philips ، ستایش های متعددی را هم توسط مردم و هم توسط برنامه IFA consumer electronics دریافت کرد .

دسته بندی سبک زندگی رویالی کتاب رویال طعم
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت