مارتا استوارت زنی هنرمند ، قدرتمند و میلیاردر

farnoodfiroozbakht1993farnoodfiroozbakht1993
مارتا استوارت

مارتا استوارت Martha Stewart يک مجری ، نویسنده ، آشپز ، تاجر و فرد رسانه ای آمریکایی مشهور است . او شهرت خود را به کمک انتشار کتاب های آشپزی ، تولید محصولات آشپزی ، تولید برنامه های تلویزیونی و … بدست آورده است .

اوایل زندگی و تحصیلات

مارتا استوارت

استوارت در ۳ آگوست ۱۹۴۱ و در شهر New Jersey به دنیا آمد . وی فرزند دوم خانواده خود که لهستانی الاصل بود و در New Jersey ، Nutley و New York بزرگ شده است . مارتا 6 خواهر و برادر دارد و مادر او زنی هنرمند و پدرش کشاورز بود . مادرش مارتا را کنار خود می نشاند و به او خیاطی و آشپزی آموزش می داد . هر سال زمان برگزاری جشن کریسمس ، مارتا و مادرش غذاهای بسیار خوشمزه و کیکی به زیبا و دلپذیر آماده می کردند . او همچنین از مادرش روش خشک کردن سبزیجات و میوه ها را نیز یاد گرفته بود .

مارتا استوارت

تحصیلات و آموزش

پدر مارتا که  یک کشاورز بود و علاقه داشت که به مارتا هنرهای مختلف را آموزش دهد . به همین سبب مارتا را به همراه خود به مزرعه می برد و روش کاشت گل ها ، درختان میوه و بوته های تمشک را به او آموزش می داد . با گذشت چند سال اولیه ی مدرسه ، مارتا استوارت علاقه ی شدیدی به مطالعه ی کتب مختلف پیدا کرد .

مدرسه

او همچنین شوق فراوانی در انجام فعالیت های فوق برنامه ی مدرسه همچون عضویت در تیم روزنامه ی مدرسه ، باشگاه هنر و … از خود نشان داد و در همه ی این موارد به نحو احسن کار خود را به اجرا می گذاشت . وی در سن ۱۳ سالگی مشغول به کار شد و به عنوان یک مدل تلویزیونی و تبلیغاتی فعالیت می کرد . در نهایت پس از آنکه به عنوان یکی از ده نفر اول مدرسه فارغ التحصیل شد . به دانشکده ی برنارد در نیویورک رفت تا ادامه تحصیل دهد .

مارتا استوارت

ازدواج و زندگی شخصی

در سال ۱۹۶۲ ، استوارت در دانشگاه بارنارد واقع در منهتن و از رشته تاریخ معماری اروپا در مقطع لیسانس فارق التحصیل شد . او در دوره تحصیل خود با اندی استوارت ، یک دانشجوی حقوق آشنا شد و این دو در سال ۱۹۶۱ با یکدیگر ازدواج کردند . شش سال بعد ، آنها صاحب یک دختر به نام الکسیس شدند .

مارتا استوارت

مارتا در آن سال ها به عنوان یک کارگزار بورس در شرکت های Monness ، Williams و Sidel مشغول به كار شد و تا سال ١٩٧٢ در وال استريت به كار خود ادامه داد . همچنین مارتا  تصمیم گرفت تمامی هنرهایی را که از مادر به ارث برده است . با اصول تجارت مخلوط کند و از این راه به کسب و کار مشغول گردد . از این رو یک آگهی کوچک برای برگزاری انواع مراسم جشن در روزنامه ی محلی چاپ کرد و طولی نکشید که درخواست های متعدد و متنوع برای او رسید .

اولین درخواست مربوط به یک جشن ازدواج می شد و مارتا استوارت به زیبایی هر چه تمام تر آن را برگزار کرد . چندی بعد تمامی کارهای مربوط به جشن افتتاح شرکت چاپی همسرش را خودش انجام داد و تحسین همگان را برانگیخت .

شروع تجارت و برندينگ

بعد از اینکه استوارت خانه خود را که خانواده اش در قرن ۱۹ ام خریده بودند تعمیر کرد . تصمیم گرفت تا تمام تمرکز و انرژی خود را صرف آشپزی کند . او برای کسب مهارت در آشپزی از کتاب Mastering The Art of French Cooking به نویسندگی Julia Child کمک می گرفت . در اواخر دهه ۷۰‌ میلادی .

استوارت کسب و کار کیترینگ خود را آغاز کرد و طی مدت کوتاهی ، توانست بخاطر غذا های لذیذ و خلاقانه ای که درست می کرد معروف شود . در طول یک دهه ، کسب و کار استوارت بسیار رونق گرفت و او صاحب یک شرکت ۱ میلیون دلاری شد و به همکاری با شرکت های بزرگ و سلبریتی های معروف پرداخت .

مارتا استوارت

شروع دنیای نویسندگی

استوارت با پا گذشتن به عرصه انتشار کتاب ، کسب و کار خود را بیش از پیش گسترش داد و به نویسندگی کتاب نیز رو آورد . کتاب های وی نیز مورد استقبال بسیاری از خوانندگان قرار گرفتند و توانستند فروش بی نظیری را تجربه کنند . از کتاب هایی که توسط مارتا استوارت منتشر شده اند می توان به Martha Stewart’s Quick Cook Menus ، Martha Stewart’s Hors d’Oeuvers ، Martha Stewart’s Christmas و Martha Stewart’s Wedding Planner اشاره کرد .

رونق گرفتن تجارت استوارت عوارضی را بر روی زندگی شخصی او به همراه داشت که منجر به طلاق وی از اندی در سال ۱۹۹۰ و پس از سه سال زندگی جدا از هم شد .

در سال ۱۹۹۱ ، نام برند Martha Stewart Inc به Martha Stewart Living Omnimedia  تغییر پیدا کرد و استوارت مجله خود را تحت عنوان Martha Stewart Living و با موضوع سبک زندگی شخصی اش منتشر کرد .

محبوبیت در سبک زندگی

سبک زندگی استوارت با استقبال بسیاری همراه شد و موجب شد تا او بتواند به انتشار دو مجله ، یک برنامه تلویزیونی ، یک برنامه رادیویی ، یک وبسایت اینترنتی و فروش سالانه ۷۶۳ میلیون دلاری دست پیدا کند .

مارتا استوارت

در ۱۹ اکتبر ۱۹۹۹ . معروف ترین خانه دار آمریکا به وال استریت برگشت تا عرضه های اولیه عمومی خود را در بورس اوراق بهادار نیویورک مشاهده کند . در آخر قیمت هر بخش ۷۲ میلیون دلاری از سهام Martha Stewart Living Omnimedia با سود ۹۵ درصدی رو به رو شد و دارایی خالص وی به بیش از ۱.۲ میلیارد دلار رسید .

رسوایی معاملات داخلی

در ماه ژوئن ۲۰۰۲ ، مارتا استوارت بار دیگر در سر تیتر اخبار قرار گرفت . این بار اما بخاطر شایعاتی در رابطه با خرید و فروش سهام غیرقانونی ! . استوارت بخاطر فروش صد ها سهم از سهام کمپانی ImClone Systems تنها مدتی قبل از رد تایید شدن دارو های سرطان این شرکت توسط سازمان غذا و دارو تحت بررسی و نظارت قرار گرفت .

ارزش سهام این شرکت پس از رد تایید شدن داروی آن ها توسط FDA با کاهش سهمگینی همراه شد . پس از اتمام بررسی ها ، استوارت مجبور شد تا از بورس اوراق بهادار نیویورک استعفا دهد . در حالی که تنها ۴ ماه از ورود او به عرصه بورس می گذشت .

اتهامات وارده به مارتا استوارت

در ماه جولای ۲۰۰۳، یک ادعا نامه ۴۱ صفحه ای ، استوارت را به تقلب در اوراق بهادار ، ممانعت از اجرای عدالت ، توطئه و ارائه بیانیه های غلط در برابر دادستان ها و FBI متهم کرد . استوارت تمامی اتهامات خود را انکار کرد و خود را بی گناه خواند .

در فوریه ۲۰۰۴، اتهام تقلب استوارت در اوراق بهادار توسط یک قاضی رد شد . اما هیئت داوران او را در توطئه ، ممانعت از اجرای عدالت و ارائه دو بیانیه غلط گناه کار خواندند . استوارت به پنج ماه حبس در زندان محکوم شد و ۳۰ هزار دلار جریمه شد . او بخش اول محکومیت خود را در یک زندان با حداقل امنیت ، واقع در Alderson در West Virginia سپری کرد .

مارتا استوارت

ادامه زندگی کاری

استوارت در تاریخ ۴ام مارچ ۲۰۰۵ از زندان آزاد شد . پس از مدت کوتاهی شبکه NBC از شروع دو برنامه تلویزیونی جدید مارتا استوارت با نام های a daytime talk و how-to show و یک پیش درآمد از برنامه Apprentice به تهیه کنندگی دونالد ترامپ و مارک برنت خبر داد . استوارت باقی محکومیت و حبس پنج ماهه خود را در خانه اش واقع در Bedford در New York سپری کرد .

با اینکه نسخه ای از برنامه Apprentice که توسط استوارت ساخته شده بود نتوانست مخاطبین زیادی را به خود جذب کند . برنامه او از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۲ پخش شد و مخاطبین زیادی داشت .

مارتا استوارت

کمپانی Martha Stewart Living Omnimedia به رشد و رونق در جهات جدیدی ادامه داد و به انتشار محتوای جدیدی بدون دست اندر کاری استوارت ادامه داد .

استوارت به حضور در برنامه های تلویزیونی ادامه داد و به عنوان یک داور در برنامه های Chopped ، Bakeaway Camp و… حضور پیدا کرد .

مشکلات حرفه ای

برنامه تلویزیونی استوارت در سال ۲۰۱۰ به شبکه Hallmark انتقال داده شد . با اینحال این برنامه با شکست بزرگی مواجه شد و نتوانست بینندگان کافی را برای ادامه تولید خود جذب کند . در سال ۲۰۱۲ شبکه Hallmark تولید این برنامه را بخاطر استقبال کم و نمرات کمی که از طرف بینندگان دریافت کرد ، متوقف کرد . پاییز همان سال ، استوارت برنامه جدیدی را با نام Martha Stewart’s Cooking School تولید کرد .

احضار به دادگاه

در سال ۲۰۱۳ ، استوارت بار دیگر در دادگاه حاضر شد . شرکت او در یک دادخواهی توسط فروشگاه های زنجیره ای Macy بخاطر نقض قرار داد درگیر شده بود . فروشگاه زنجیره ای Macy از شرکت Stewart و رقیب تجاری خود J.C. Penney بخاطر نقض قرار داد و احداث بوتیک های خود در فروشگاه های Penny شکایت کرد . البته این پرونده در مدت کمی بسته شد .

مارتا استوارت

محبوبیت در آمریکا

با تمام این اوصاف امروز مارتا استوارت میلیاردر ، محبوبیتی خاص بین زنان خانه دار مخصوصا آمریکایی پیدا کرده . او یكی از زنان موفق آمریكا به شمار می رود كه در برنامه های تلویزیونی كه بیشتر مخصوص خانواده هاست حضور دارد . ایده ها و انرژی فوق العاده او که هرگز تمامی ندارد . و از او به عنوان زنی هنرمند ، قدرتمند و صاحب ثروت کلان یاد می شود . که در یک خانواده پرجمعیت متوسط پرورش یافته است .
 

دسته بندی انگیزشی کتاب رویال طعم
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت