Zone diet یا رژیم غذایی منطقه ای

عباس فتوتیعباس فتوتی

در جهان هزاران رژیم غذایی وجود دارد که برخی برای کاهش وزن ، برخی دیگر برای افزایش وزن ، کاهش و کنترل کلسترول ، زندگی طولانی و سالم و بسیاری دلایل دیگر هستند . یک رژیم غذایی سالم به محافظت از سوء تغذیه در همه اشکال آن و همچنین بیماریهایی مانند دیابت ، بیماری های قلبی ، سکته مغزی و سرطان کمک می کند. به طور کلی مصرف انرژی (کالری) باید با مصرف انرژی در تعادل باشد. برای جلوگیری از افزایش وزن ناسالم ، چربی کل نباید بیش از 30 درصد از کل انرژی دریافتی باشد و مصرف چربی های اشباع باید کمتر از 10 درصد از کل انرژی دریافتی و مصرف چربی های ترانس کمتر از 1 درصد از کل انرژی دریافتی باشد .

در ادامه با ما همراه باشید با معرفی یکی از رژیم های محبوب در دنیا .

رویال طعم

Zone diet

Zone diet   یا به عبارت دیگر رژیم غذایی منطقه ای ، تعادلی نسبی بین همه ی مواد موردنیاز بدن ما برقرار میکند  . این رژیم شامل ،  40 درصد کربوهیدرات ، 30 درصد چربی و 30 درصد پروتئین در هر وعده غذایی است. در این رژیم تمرکز بر روی کنترل سطح انسولین است که ممکن است منجر به کاهش موفقیت آمیز وزن و کنترل وزن بدن نسبت به سایر روش ها شود. این رژیم غذایی سعی در آن دارد که مصرف کربوهیدرات های با کیفیت بالا ( کربوهیدرات های تصفیه نشده ) و چربی هایی مانند روغن زیتون ، آووکادو و آجیل را در جامعه جا بیاندازد ؛ همچنین افراد را تشویق می کند تا از چربی های سالم و آنتی اکسیدان ها ، از جمله چربی های امگا 3 و آنتی اکسیدان های پلی فنول به شکل مکمل استفاده کنند. در این رژیم غذایی توصیه میشود که کالری دریافتی را محدود کنید .

قوانین رژیم :

صبح ها یک ساعت بعد از بیدار شدن یک وعده غذایی یا میان وعده بخورید.

هر وعده غذایی یا میان وعده را با پروتئین های کم چرب و غذاهای حاوی کربوهیدرات ها و چربی های سالم شروع کنید.

وعده های غذایی کوچک و مکرر در طول روز بخورید حتی اگر گرسنه نیستید!

مقدار زیادی امگا 3 و پلی فنول مصرف کنید ، زیرا دارای خواص ضد التهابی هستند.

حداقل هشت لیوان 8 آب در روز بنوشید.

کربوهیدرات ها

میوه ها و سبزیجات کربوهیدراتهای سالم را تأمین می کنند. مردم باید از غذاهای نشاسته دار پرهیز کنند و موادی را جایگزین یا انتخاب کنند که شاخص قند خون را متناسب نگه میدارد. هضم غذاهایی که دارای  GI  پایین هستند زمان می برد و کمتر باعث افزایش قند خون بعد از غذا می شود. کربوهیدرات ها باید دو سوم هر وعده غذایی یا میان وعده را تشکیل دهند. مردم می توانند مقدار کمی غلات بخورند ، اما بیشتر کربوهیدرات های مورد نیاز بدن باید از سبزیجات و میوه های غیر نشاسته تامین شوند.

چربی

روغن زیتون ، آجیل و آووکادو چربی های سالم را در این رژیم تأمین می کنند.

پلی فنول ها

آنها نوعی آنتی اکسیدان هستند. آنتی اکسیدان ها به بدن در خنثی سازی رادیکال های آزاد کمک می کنند. رادیکال های آزاد ناشی از فرآیندهای طبیعی بدن و منابع خارجی مانند رژیم غذایی ناسالم و سیگار کشیدن است. تجمع این مولکول ها ، می توانند باعث ایجاد استرس اکسیداتیو شوند. این می تواند منجر به التهاب و آسیب سلولی شود ، که می تواند خطر بیماری ها ، از جمله سرطان های خاص را افزایش دهد. میوه ها و سبزیجات منابع طبیعی خوب از آنتی اکسیدان ها هستند.

امگا 3

منابع معتبر مطالعاتی نشان می دهند که چربی های امگا 3 ممکن است به کاهش یا مدیریت التهاب کمک کند ، اگرچه شواهد بیشتری برای تأیید دقیق این که چگونه می تواند کمک کند مورد نیاز است. ماهی های چرب مانند ساردین منبع خوبی از چربی های امگا 3 هستند. این رژیم توصیه می کند روزانه از مکمل های آنتی اکسیدانی پلی فنول و مکمل های روغن ماهی استفاده کنید.

قبل از هر وعده غذایی یا میان وعده ، فرد باید میزان گرسنگی خود را ارزیابی کند و اگر گرسنه نیست و ذهنش در آرامش است یعنی داخل “منطقه” قرار دارد!

نمونه برنامه غذایی در این رژیم :

صبحانه: ظرف صبحانه باید شامل بیکن و سبزیجات و انواع اسموتی ها ( مخصوصا برای گیاه خواران ) باشد.

ناهار : برنج قهوه ای ، پاستای قهوه ای و پاستای جو همراه با مرغ و سبزیجات برای این وعده مناسب است.

شام: مرغ با سبزیجات ( این وعده فاقد نشاسته است )

میان وعده: از سالاد های شامل سبزیجات و صیفی جات ، میگو ، چند واحد میوه که قند متناسبی دارند میتوان استفاده کرد.

چه چیزهایی میتوانیم بخوریم؟

دستورالعمل ، شامل خوردن سه وعده غذایی و دو میان وعده در روز است. هر وعده غذایی باید مقداری پروتئین به اندازه یک سینه مرغ کوچک داشته باشد و هر میان وعده نیز باید مقداری پروتئین داشته باشد.

افراد باید میزان کربوهیدرات ، چربی و پروتئین خود را به نسبت های زیر متعادل کنند:

یک سوم پروتئین

دو سوم کربوهیدرات

مقداری چربی اشباع نشده

منابع پروتئین عبارتند از:

طیور

ماهی

گوشت گاو

لبنیات کم چرب

حبوبات ، مانند لوبیا و عدس

آجیل و دانه ها

توفو

تخم مرغ

منابع چربی عبارتند از:

آجیل و کره آجیل ، از جمله کره بادام زمینی

روغن زیتون

آووکادو

منابع کربوهیدرات ها عبارتند از:

سبزیجات

حبوبات مانند لوبیا ، نخود فرنگی و عدس

میوه

رژیم غذایی شامل باید شامل مواد زیر باشد:

میوه ها و انواع توت ها

سبزیجات غیر نشاسته ای مانند اسفناج ، مارچوبه ، قارچ ، کلم بروکلی و لوبیا سبز

حبوبات ، به عنوان مثال ، عدس و لوبیا

بلغور جو دوسر

جو

توصیه می کند از موارد زیر اجتناب کنید:

نوشیدنی با الکل

آب نبات

محصولات کنسروی

نان سفید یا گندم

سبزیجات نشاسته ای شامل سیب زمینی ، ذرت ، کدو و نخود فرنگی

برنج سفید

ماکارونی

افرادی که از رژیم غذایی پیروی می کنند باید تصمیم بگیرند که روزانه به چند بلوک غذا نیاز دارند. این بلوک ها به فرد کمک می کند تا تعادل مناسب مواد مغذی را برای رژیم غذایی به دست آورد.

یک بلوک شامل:

7  گرم پروتئین

9  گرم کربوهیدرات ، منهای فیبر

اگر یک وعده غذایی شامل گوشت است ، 1.5 گرم چربی یا اگر گیاهی است 3 گرم چربی

  • تعداد بلوک های مورد نیاز فرد به عوامل مختلفی مانند جنسیت ، میزان فعالیت و اینکه آیا او نیاز به کاهش وزن دارد بستگی دارد. یک زن به طور متوسط ​​به 11 بلوک و یک مرد به طور متوسط ​​به 14 بلوک نیاز دارد.

تا چه مقدار کالری مجاز به مصرف هستیم ؟

یک وعده غذایی باید شامل موارد زیر باشد:

     400 کالری یا کمتر

     25 گرم (گرم) پروتئین

     12 گرم چربی یا کمتر

     35 گرم کربوهیدرات

مردم باید از مصرف زیاد کربوهیدرات خودداری کنند ، زیرا این می تواند منجر به افزایش وزن شود ترکیب کربوهیدرات ها با چربی های امگا 6 ممکن است مقاومت به انسولین را افزایش دهد.با این حال ، مصرف کربوهیدرات بسیار کم ، مانند رژیم کتوژنیک ، ممکن است باعث ترشح هورمون کورتیزول در بدن شود؛ به گفته طرفداران این رژیم ، این نیز می تواند بر مقاومت به انسولین تأثیر بگذارد.

مضرات:

منتقدان رژیم غذایی zone می گویند شواهد کافی برای استفاده از آن در کاهش التهاب وجود ندارد. سازندگان رژیم همچنین توصیه می کنند از محصولات خاصی مانند مکمل ها و محصولات خود Zone مانند Zone PastaRx استفاده کنید.

نکته قابل توجه دیگر این است که سازندگان رژیم مردم را تشویق می کنند که نگران کاهش سطح کلسترول نباشند ، زیرا به گفته آنها ، این التهاب است و نه کلسترول که منجر به مشکلات قلبی عروقی می شود.

در همین حال ، کالج بیماری های قلبی و عروقی آمریکا و سایر متخصصان معتقدند که بر اساس شواهد ، سطح بالای کلسترول در خون می تواند خطری بزرگ برای سلامتی ایجاد کند و  از مردم می خواهند تا سطح کلسترول خود را کنترل و مدیریت کنند.

دسته بندی تغذیه و سلامتی کتاب رویال طعم
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت