گوشت مرغ

fatemefateme

گوشت مرغ یکی از پرمصرفترین گوشت ها در دنیا است و تنوع در نحوه پخت وتنوع در غذاهایی که میتوان با مرغ  پخت آنرا تبدیل به گوشت همه کاره کرده است. با داشتن مقادیر زیادی  ویتامین و پروتئین و مواد مغذی فوق العاده ای که گوشت مرغ دارد میتواند برای بدن بسیار مفید باشد.

گوشت ران مرغ
گوشت ران مرغ
گوشت سینه مرغ
گوشت سینه مرغ
کتف و بال مرغ
کتف و بال مرغ

ویتامین ها و پروتئین موجود در گوشت مرغ

گوشت مرغ سرشار از پروتئین ، اسیدهای آمینه ، اسیدهای چرب اشباع نشده (PUFA)، ویتامین C، ویتامین K، ویتامین D، ویتامین E  و B12 است و حاوی آهن میباشد. که برای ایجاد هموگلوبین ، پیشگیری از کم خونی و همچنین فعالیت طبیعی عضلات لازم است.

کلسیم و فسفر برای سلامت استخوان ها و دندان ها مهم هستند. سدیم یک الکترولیت است و منیزیم برای سنتز طبیعی پروتئین و فعالیت صحیح عضلات مهم است. از کل محتوای ویتامین در گوشت مرغ ، نیاسین (ویتامین B3) در بالاترین قسمت قرار دارد. محتوای ویتامین های A و B6 نیز بیشتر از انواع دیگر گوشت است. نیاسین برای تنظیم متابولیسم مناسب بوده و برای ایجاد انرژی بسیار مهم است.

این ماده همچنین برای سلامت پوست ، مو و چشم و همچنین برای سیستم عصبی مهم است. این ماده در سنتز هورمون های جنسی و در بهبود گردش خون و کاهش سطح کلسترول نقش دارد. نیاسین اغلب به عنوان یک درمان اضافی در بیمارانی که داروهایی برای کاهش چربی خون مصرف می کنند استفاده می شود.

در نتیجه به عنوان یکی از گوشت های بسیار مطلوب در سراسر جهان در نظر گرفته می شود. با توجه به اجزای تغذیه ای متعادل ، مصرف منظم گوشت مرغ در رژیم غذایی برای کاهش شیوع بسیاری از بیماری ها و تأثیر مفید بر سلامت انسان پیشنهاد شده است . علاوه بر این ، قیمت گوشت مرغ بسیار ارزان تر از گوشت قرمز است، که به طور گسترده ای تولید و مصرف گوشت مرغ را نیز تقویت می کند.

فواید گوشت مرغ

مصرف گوشت مرغ برای کنترل و کاهش وزن بدن بسیار مفید است. دریافت پروتئین غذایی در کاهش وزن بدن موثر است ، بنابراین گوشت مرغ به دلیل داشتن پروتئین زیاد و محتوای چربی کم ، غالباً بخشی از رژیم غذایی با هدف کاهش وزن بدن است. مطالعات نشان داده است که کاهش وزن در افرادی که وعده های غذایی کم کالری غنی از پروتئین مصرف می کنند در مقایسه با وعده های غذایی کم کالری با محتوای پروتئین پایین بیشتر است. این به این دلیل است که پروتئین حس سیری بیشتری را ایجاد می کند ، به طوری که افراد در طول روز کالری کمتری مصرف می کنند ، بنابراین میزان کربوهیدرات را کاهش می دهند و بهتر است بدانیم که قسمت سینه مرغ چربی کمتری نسبت به ران آن دارد .

از دیگر فواید گوشت مرغ میتوان موارد زیر را نام برد :

جلوگیری از سرطان

جلوگیری از پوکی استخوان

کنترل فشار خون

بهبود عملکرد تیروئید

بهبود سرماخوردگی و آنفولانزا

سلامتی دهان و دندان

محافظت از چشم

اجزای بدن مرغ

آشنایی با اجزای بدن مرغ

1- گردن مرغ

 3-2 –  سینه مرغ که فیله مرغ نیز زیرش قرار دارد .

-4  کتف(بازو)

-5  بال

-6  بالای  ران) که تنها و بدون ساق بدون استخوان میشه وازش مغز رون درمیاد)

-7  ساق مرغ

مورد 6 و 7 با هم ران مرغ کامل محسوب میشه

دل و جگر مرغ نیز قابل خوردن است .

بخش های مختلف گوشت مرغ

یک مرغ درسته را معمولا بسته به سلیقه ، به 6 تکه یا 8 تکه خرد میکنند و انرا با استخوان یا بدون استخوان ، با پوست یا بدون پوست نیز استفاده میکنند .  حتی مرغ درسته را نیز به شکل سوخاری یا شکم پر طبخ میکنند .

انواع روشهای پخت را برای گوشت مرغ میتوانید به کار ببرید مانند پختن در آب ، پختن در فر و روست کردن ، سرخ کردن در روغن غوطه ور یا روغن کم در تابه ، پخت در زودپز ، پخت در خلاء ، کباب و گریل کردن .

مدت زمان پخت قسمت سینه وفیله مرغ بسیار کوتاه است ( حدود 10 الی 15 دقیقه )  و سایر قسمتها زمان بیشتری نیاز دارند ( حدود 45 تا 60 دقیقه)

گوشت مرغ
نکات مهم در رابطه با سلامت و خرید گوشت مرغ

چند نکته مهم در رابطه با سلامت و خرید گوشت مرغ:

 •   بهتر است مرغ مصرفي در كشوري كه محل زندگي ماست پرورش يابد.
 •  رنگ گوشت مرغ سالم بايد مايل به سفيد باشد نه قرمز و قهوه اي.
 • مرغ ها بايد به صورت بسته بندي فروخته شوند نه باز .
 • مرغ نبايد هيچگونه بو و رايحه اي داشته باشد.
 • در طي بسته بندي مرغ ها از سلفون استفاده ميشود ، در زمان خريد دقت كنيد كه سلفون آغشته به مايعي شيري رنگ نباشد چون در غير اين صورت مرغ خراب شده.
 • اطمينان حاصل كنيد كه لايه ي سلفون ( از جنس پلاستيك) به خوبي به دور بسته بندي پيچيده شده و هيچ محفظه ي بازي وجود ندارد و هر بسته اي كه بسته بندي شل دارد را رها كنيد زيرا ميتواند نشاندهنده ي اين باشد كه بسته توسط عده ي زيادي دستخورده شده و اين معني را ميدهد كه مدت زمان بيشتري مانده.
 • همچنين بسته بندي خوب مانع از ورود ميكروب ها و باكتري ها ميشود.
 • شما بايد چك كنيد كه مايع اضافه اي و خونابه در بسته بندي نباشد.
 • گوشت مرغ بايد بدون كبودي باشد.
 • اگر رنگ گوشت به خاكستري ميل ميكند مطمئن باشيد. كه مدت زمان زيادي است كه در قفسه ي فروشگاه مانده ؛بعلاوه اين ظاهر ميتواند نشاندهنده ي اين باشد كه مرغ چندين بار يخ زده و دي فِراست شده و قطعا مرغ تازه اي نيست.
 • اگر گوشت مرغ تازه باشد بايد، با فشار دادن گوشت به داخل به حالت اوليه برميگردد و در همان حالت فرورفته باقي نميماند.

توصیه های مهم ( CDCCENTER FOR DISEASE CONTROL AND O PREVENTION ) مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا در رابطه با نگهداری و پخت گوشت مرغ :

 • قبل از قرار دادن مرغ در یخچال، آن را در کیسه یکبار مصرف قرار دهید. تا از ورود آب آن به میوه های دیگر یا غذاهای دیگر و فضای یخچال جلوگیری کند.
 • قبل و بعد از دست زدن به مرغ به مدت 20 ثانیه دست ها را با آب گرم و صابون بشویید.
 • مرغ خام را نشویید. در هنگام شستشو ، ذرات آب مرغ می تواند در آشپزخانه پخش شود. و سایر مواد غذایی ، ظروف و میزهای آشپزخانه را آلوده کند.
 • برای مرغ خام از تخته برش جداگانه استفاده کنید.
 • هرگز غذای پخته شده یا سایر مواد غذایی را در بشقاب ، تخته برش یا سطح دیگری که قبلا مرغ خام در آن قرار داشته نگذارید .
 • تخته ها ، ظروف و میزهای برش را پس از بودن مرغ خام روی آنها با آب گرم و مایع ظرفشویی به خوبی بشویید.
 • با استفاده از دماسنج داخل غذا مطمئن شوید که مرغ با حرارت 175 درجه فارنهایت کاملا مغز پخت شده است .
 • هرگز مرغ را به صورت خام و نیم پز استفاده نکنید .
 • گوشت مرغ خام و تازه را نهایتا 3 روز در یخچال و 12 ماه در فریزر میتوانید نگهداری کنید. طی فرآیند انجماد مقدارکمی از مواد مغذی مثل ویتامین‌ها، املاح و پروتئین‌ گوشت ها از بین می‌رود، ولی در حدی نیست که قابل توجه باشد. در نهایت توصیه میشود که به صورت تازه مصرف کنید .
 • برای نگهداری بهتر مرغ میتوانید آنرا داخل کیسه های زیپ کیپ یا کیسه فریزر به شکلی قرار دهید. که هوا به داخل کیسه نفوذ نکند و بر روی آن برچسب تاریخ بزنید تا برای مصرف ان نزدیکترین زمان را انتخاب کنید .
 • برای یخ زدایی سعی کنید از مایکروویو استفاده نکنید و بهترین راه برای یخ زدایی این است.که آرام آرام در دمای یخچال یخ آن باز شود . هیچ گاه یک ماده غذایی را دوبار فریز نکنید .

توصیه طب سنتی درباره مرغ

از دیدگاه طب سنتی طبع گوشت مرغ جوان و محلی گرم و تر است. گوشت مرغ صنعتی که تغذیه و روند رشد آن طبیعی نیست تا حدودی سرد است و توصیه می‌شود هنگام طبخ مرغ، از ادویه‌های گرم مانند فلفل، خردل، زردچوبه و… استفاده شود. همچنین سیر نیز طبعی گرم دارد. و میتوانید هم برای اصلاح طبع سرد مرغ و هم از بین بردن بوی آن از سیر در هنگام پخت استفاده کنید.

تنوع غذا هایی که  با گوشت مرغ  میتوان  پخت بسیار بالاست ، از انواع غذاهایی که با قسمتهای مختلف گوشت مرغ  میتوانید  تهیه کنید :

زرشک پلو با مرغ، باقلا پلو با مرغ، فسنجان، خورش مسما بادمجان با مرغ، خورش مرغ و آلو. مرصع پلو، آلبالو پلو با مرغ، جوجه کباب.

اکبرجوجه، خورش مرغ و بامیه، ته چین مرغ. فیله مرغ سوخاری و گریل، کتلت مرغ، شنیسل مرغ، سالاد سزار،جوجه کباب ترش، مرغ.

شکم پر، مرغ بریان، جوجه چینی، پاستا چیکن آلفردو. خوراک مرغ و سبزیجات، انواع سوپها، گراتن مرغ و سیب زمینی، سالاد الویه.

چیکن برگر، پیتزای مرغ، ساندویچ مرغ، تاکو مرغ، دونر کباب مرغ، خوراک مرغ کاری، پاته مرغ و قارچ، چیکن استراگانف و …..

قیصی پلو با مرغ
قیصی پلو با مرغ
زرشک پلو با مرغ
زرشک پلو با مرغ
خوراک مرغ
خوراک مرغ

در نهایت ما نیز در گروه تولیدی رویال طعم ( سرزمین گوشت پارسیان )  با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و استانداردهای مشخص شده از طرف سازمانهای مربوطه و با نظارت دام پزشک در تمام مراحل و حفظ زنجیره سرما از مزرعه تا قفسه های فروشگاه سعی برآن داریم تا گوشت و مرغی که به دست شما میرسد در سلامت کامل و با بهترین کیفیت باشد.

گوشت سینه پاک شده مرغ رویال طعم

منابع :

 nayturr.com ، morningchores ،  Wikipedia،  وبسایت سازمان CDC آمریکا ، fsis.usda.gov ، intechopen ،  opentextbc.ca، kochfoods  ، wikidana ، shutterstock

دسته بندی تغذیه و سلامتی کتاب رویال طعم
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
No products in the cart.
ورود به سایت